İnternet

Apple iAd'in fişini çekti

Apple'ın reklam servisi iAd, yeni uygulama alımını durdurdu.

Apple iAd'in fişini çekti

Apple, bundan 6 yıl önce iPhone 4 ile beraber iOS uygulamalarında çalışacak mobil reklam servisi iAd'i duyurmuştu. Öncelikleri değişen şirket, bu servise yeni uygulama alımını durdurdu.

Uygulama üreticilerine gelir kapısı olması amacıyla kurulan iAd, Apple'ın artık aracı bir servis olmak istememesi ve geliştiricilere reklamları doğrudan sunmak istemesi nedeniyle kapatılacak. Son dönemde çoğu uygulama geliştiricileri daha kârlı olması nedeniyle Apple'ın servisini terk edip, diğer servislere geçmişti. Bu nedenle Apple tarafında fazla bir zarara neden olmayacak olan operasyon kademeli olarak gerçekleştirilecek.

Geliştiricilere kapılarını kapatan Apple, şuan hizmet verdiği müşterilerine de 30 Haziran'da hizmetini durduracağını duyurdu. iAd yerine daha efektif bir sisteme geçmeyi düşünen Apple, reklam sektörüne kısa bir mola verecek.

Merak konusu bir konu ise yıllardır güncellenmeyen popüler uygulamalar. App Store'da yer alan uygulamalar arasında geliştiricileri tarafından uzun süredir güncelleme getirilmeyen uygulamalar da mevcut. Bu uygulamaların çoğu da iAd kullanıyor. Apple'ın bu servisi sonlandırması halinde reklamlarını iAd üzerinden veren geliştiricilerin gelirleri de kesilmiş olacak. Bu nedenle uzun süredir güncelleme almayan bu uygulamaların da güncellenmesi sürpriz olmayacaktır. 


 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.