İnternet

Artık adı anılmayan eski efsanevi bilişim şirketleri!

90'lar ve 2000 lerin başları arası bilişim devleri bugünden çok farklıydı. O günlerde en iyi zamanlarını yaşamış, ancak şimdilerde ismi bilinmeyen bilişim devlerini sizler için listeledik!

Artık adı anılmayan eski efsanevi bilişim şirketleri!

Silikon Vadisi gerçekten bilişim sektörü adına çok ilginç şirketlere ev sahipliği yapmış bir yer. Facebook, Google ya da Apple gibi senelerden beri ortalarda olan büyük teknoloji devlerinin yanında, bir de asla adını bile duyamadan batmış olan şirketlere sahip bir yer. Bakalım aralarında bildikleriniz var mı? 

pets.com

Temel olarak bir evcil hayvan mamaları ve ürünlerini internetten ilk satışını gerçekleştiren şirketlerden biri. Elbette günümüzde internetten bir şey almak yenilikçi bir şey değil. Ancak alan adının hatırlanabilir olması ve bu alanda ilklerden biri olmasıyla günümüze kadar nasıl gelemediğine şaşırdığımız bir şirket kendileri. Bir anda batmışlar denebilir.

FLOOZ

1508551318_flooz.png

Aslında bir tür hediye kartı sitesi olarak hayatına başlamış. Buradan aldığınız hediye kartlarını internetten alışveriş için kullanabildiğiniz site bu konuda büyük yatırım yapan ilk şirketlerden biri olarak görülüyor. Ancak bir grup Rus hacker sitenin batmasında büyük rol sahibi olmuş.

Netscape

1508551436_slide-3-100522661-gallery.idge.gif

1990'ların ortalarına kadar, eğer internette gezinmek istiyorsanız Netscape'in tarayıcısı Navigator'u kullanıyor olurdunuz. Oldukça başarılı bir dönem geçirmiş şirketin ise işi Microsoft'un Windows 95'i yayınlamasıyla birlikte Internet Explorer'ı kullanıma sunmasıyla bitti.

Theranos

 

Theranos aslında bir dönemler 9 milyar dolar gibi bir değere sahip, ilginç bir internet deviydi. Kan örneğinizin küçük bir parçasını alarak, sağlığınızla ilgili çok önemli bilgileri çok ucuza sunan bir teknolojiye sahip olduklarını iddia ediyordu. 


GeoCities 

1508551683_geocities-1996.gif

Jawbone.com 

 

eToys.com 

 

eToys, çok kısa bir süre hayatını sürdürse de, bir dönem internette, Dünya'da en çok tıklanan site ünvanını taşımışlığı var.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.