İnternet

Avustralya'da havaalanını hackleyip, bilgileri çaldı!

Avustralya'daki Perth Havaalanı'nın bilgisayar sistemlerini hacklendi ve önemli bilgileri ele geçirildi.

Avustralya'da havaalanı hacklendi!

31 yaşındaki Vietnamlı Le Duc Hoang Hai, geçtiğimiz sene mart ayında, Perth Havaalanı'nın bilgisayar sistemlerini hackledi. Hacker havaalanının bina şemaları ve güvenliğinin ayrıntılı bilgileri de olmak üzere önemli miktarda veriyi ele geçirdi.

Ancak hacker radar sistemine erişemedi ve böylece hava trafiğini etkileyemedi. Avustralyalı ve Vietnamlı yetkililer konuyla ilgili ortak bir soruşturma başlatarak, hackerı takip etti.

Yapılan ortak çalışma sonucu Hai, kurumsal ağdan veri çalmak suçundan dolayı tutuklanarak, 4 yıl hapis cezası aldı. Hackerın Vietnam'da bankaları, çevrimiçi askeri gazeteleri ve finans sektörünü de hedef aldığı ortaya çıktı.

Geçtiğimiz ekim ayında hackerlar, Avustralya'nın savunma programını tehlikeye sokmuş ve yaklaşık 30 GB'lık veri çalmışlardı. Çalınan veriler içinde ABD'den gelen son jenerasyon jetler F-35 ve P8 ile ilgili geniş bilgiler, gelişmiş bir gözetleme aracı ve denizaltı avcısı bir araca ait detaylar bulunuyordu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.