İnternet

Bitcoin'den en çok faydalanan devlet Bulgaristan oldu!

Bulgaristan'da geçtiğimiz mayıs ayında ele geçirilen Bitcoin'lerin değeri 3 milyar dolara ulaştı.


Sanal para birimi Bitcoin'in değerindeki dalgalanmalardan en çok yararlananlardan biri de Bulgaristan hükümeti. Bulgar polisi, Mayıs ayında bir organize suç örgütüne yönelik operasyon başlatmıştı.

Örgütün Bulgar gümrüklerindeki bilgisayarlara virüslü bir dosyayı yüklettikleri ve bu yolla gümrük sisteminin içine sızdıkları belirtildi. Bulgaristan dışında, Romanya, Makedonya, Yunanistan ve Sırbistan'da da bağlantıları olan örgüte Mayıs ayında düzenlenen operasyonda 100'den fazla adrese baskın yapıld ve 23 kişi gözaltına alındı.

Polisin el koydukları arasında tam 213519 Bitcoin de var. Ele geçirildiği dönemde, bir tanesi 2354 dolar olan Bitcoin'lerin toplam değeri 500 milyon dolara yakındı. Ancak Bitcoin'de yaşanan yükseliş Bulgar hükümetini de zengin etti.

10 Aralık 2017 itibariyle Bitcoin'in değeri 16 bin dolara ulaştı ve Bulgaristan'ın elindeki Bitcoin'lerin değeri de 3 milyar doları aştı. Bulgaristan elindeki Bitcoin'leri satıp satmayacağı hakkında bir açıklama yapmadı ancak bu rakam Bulgaristan'ın ulusal borcunun %18'ine denk geliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.