İnternet

Bu sitelere yasak geliyor

Sağlık bakanlığı bu bazı sitelerin erişimini engelleyecek.

Bu sitelere yasak geliyor

Artık insan sağlığına zararlı bitkisel ilaçlar internet üzerinden rahatlıkla satılamayacak. Sağlık Bakanlığı, kalp-damar, kanser gibi hastalıkları tedavi edici, zayıflatıcı, takviye edici klinik araştırmaları yapılmadığı halde sağlık beyanı içeren ürünlerin reklam ve satışının yapıldığı internet sitelerini karartabilecek.

Sağlık beyanında bulunarak internette satışı ya da reklamı yapılan çok sayıda destekleyici ve bitkisel ürün bulunduğunu, bunların ciddi sağlık sorunlarına yol açabildiğini belirten Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Denetim Hizmetleri Başkanı Talip Uzun, yaptığı açıklamada; "Bu şekilde olduğunu takip ve tespit ettiğimiz yaklaşık bin internet sitesi var. Bunlarla ilgili işlem yaptığımız internet siteleri de mevcut" dedi.

1371536558_490-252.jpg

Şimdilik güvenli internet kullanıcılarına bu sitelerin kapatıldığını söyleyen Uzun, şunları söyledi:

"Şimdi, yapılan çalışmalar sonucunda mevzuatta değişikliğe gidildi. Bununla ilgili yasal düzenleme de yakında çıkması öngörülen yasanın içine eklendi. Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra, sağlık beyanında bulunan bu tür ürünleri satıldığını tespit ettiğimiz internet sitelerini, doğrudan karartma yetkisine sahip olacağız. Yasanın çıkmasıyla birlikte, incelediğimiz bin internet sitesini tüm kullanıcılara karartacağız."

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.