İnternet

Cambridge Analytica'nın CEO'su görevden alındı

Sosyal ağ Facebook'ta 50 milyonu aşkın hesaba erişim sağlayarak kişisel hak ihlalinde bulunduğu iddia edilen veri analiz şirketi Cambridge Analytica'nın CEO'su Nix'e görevden el çektirildi

Facebook skandalı büyüyor

Facebook üzerinden kullanıcı verilerini alarak bunları izinsiz olarak Donald Trump'ın seçim kampanyasında kullandığı iddia edilen Cambridge Analytica veri analiz firmasının CEO'su Alexander Nix görevden alındı. Görevden alma İngiltere merkezli şirketten yapılan yazılı açıklama ile duyuruldu. Öte yandan İngiliz Channel 4 haber kanalının önceki gün yayımladığı gizli kamera çekimlerinde Nix'in, şirketi Cambridge Analytica'nın Kasım 2016'da gerçekleştirilen ABD başkanlık seçimlerinde önemli rol üstlendiğini söylediği ortaya çıktı.

Görüntülerde Nix, adaylığı sırasında şu an ABD Başkanı olan Donald Trump ile birçok kez buluştuklarını belirterek, "bütün araştırmayı yaptık. Bütün veriyi elde ettik. Bütün analizi gerçekleştirdik. Hedeflemeyi yaptık. Bütün dijital kampanyayı, televizyon kampanyasını biz yönettik ve bizim verilerimiz stratejilerini belirledi" açıklamasını yapıyor. Yapılan çalışmada hesapların sahibi olan kişilerin siyasi görüşü, fikirleri ve sosyal ortamlarına göre reklam kampanyaları hazırlanıp yönlendirmeler yapıldığı iddia edilmişti.

Cambridge Analytica'nın CEO'su görevden alındı - Resim : 1

Kişisel bilgiler manipülasyon için kullanıldı

Cambridge Analytica'nın 50 milyon Facebook hesabından gizli bilgilere erişim sağladığı ve elde edilen bu bilgilerin 2016'da ABD'de yapılan başkanlık seçimleri ile Brexit referandumunda kamuoyunu etkilemek için kullanıldığı öne sürülmüştü. Verilerin kişilerin gizli mesajlaşmaları da dahil olmak üzere birçok bilgiyi toplayarak derlendiği savunulmuştu.

İngiltere Dijital, Kültür, Medya ve Spor (DCMS) Bakanlığının sponsorluğundaki İngiltere Bilgi Komisyonu (ICO), Facebook'taki kişisel verilerin usulsüz kullanımına ilişkin iddiaların detaylı incelenmesi amacıyla soruşturma başlatıldığını duyurmuştu. İngiltere Parlamentosunun DCMS Komisyonu ile Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani de iddialarla ilgili ifade vermek üzere Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg'i ilgili oturumlara katılmaya çağırmıştı.


Facebook değer kaybetti

İddialar üzerine hisseleri yüzde 5.5 oranında düşerek yaklaşık 50 milyar değer kaybına uğrayan Facebook, "verilerin usulüne uygun kullanılmadığıyla ilgili iddiaların gözden geçirileceği", Cambridge Analytica'nın faaliyetlerinin incelenmesi için kendi dijital adli bilişim uzmanlarından oluşan bir ekibin görevlendirildiği bildirilmişti. Firma ayrıca Cambridge Analytica ile olan işbirliğini de durduğunu açıkladı. Öte yandan suçlamalara konu olan veri şirketi usulsüzlük yapıldığı iddialarını reddediyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.