İnternet

CDN, Google sıralamasına nasıl etki sağlayabilir?

CDN'nin Google sıralamasına nasıl etki sağlayabili


Content Delivery Network, yani CDN; yeni nesil veri transfer politikalarının en gelişmişidir ve sitelerin çok daha verimli çalışmalarına izin verir. Statik kodların ve açılışı yavaşlatan kaynakların, kullanıcıya en yakın lokasyondan iletildiği, merkezi sisetmin mümkün olduğunca az meşgul edildiği bu sistemde, mevcut dinamik sitelerin oldukça hızlı yüklenmesi söz konusudur.

Google, sitelerin listelenmesi için kullandığı protokolde bununla ilgili Kullanıcı deneyimi ilkeleri benimser. Google’a göre; bir site ne kadar hızlı ve sorunsuz yükleniyorsa, kıymeti o kadar fazladır. Bu şartlar altında cdn servisi kullanmakta olan sitelerin de hızları daha yüksek olacağından, cdn hizmeti sitenin kıymeti otomatik olarak artırmaktadır.

Ayrıca cdn, sitelerin güvenlik özelliklerine de doğrudan katkıda bulunur. Bir site cdn servisi kullanıyorsa, kötü niyetli saldırıların üstesinden kolayca gelebilir. Zira kimi CDN sistemlerinde sitelerin bir kopyaları cdn hizmeti üzerinden çalıştırılır ve CDN sunucularının çok güçlü güvenlik duvarları, örneğin; DDOS saldırıları tarafından aşılamaz.

Google için bu da bir kriterdir. Bir sitenin güvenilir olması ve spam trafik almıyor olması, sitenin google üzerindeki görünürlüğünü doğrudan etkiler. Bu sebeple google yüksek güvenlikli siteleri daha ön sıralarda görüntüler. Zira bu sitelerin kullanıcı deneyimi bakımından riskleri yoktur ve google tarafından benimsenen temel prensipler bu kapsamda karşılanmış olmaktadır.

Google, dünyanın mutlak hakimiyete sahip tek arama motorudur. Her ne kadar birkaç alternatif gerisinde hareketlenmeye çalışıyorsa da, Google, bu pazarın şu anda %99’unu elinde tutmaktadır. Dolayısıyla siteler görünür olabilmek için google algoritmasına uygun alt yapılara sahip olmak durumundadır. Google bizzat yaptığı açıklamalarla, cdn kullanımını desteklemektedir.

Seo prensipleri ile ilgili açık beyanda bulunmaktan çekinen firma, cdn servisi konusunda son derece net açıklamalar yapmakta ve site sahiplerini cdn hizmeti kullanmaya teşvik etmektedir.

Gerek Google sunucularının sahip olduğu teknolojinin gereklilikleri, gerekse modern teknolojinin gittiği rota itibariyle sektörü biçimlendiren firma, daha hızlı ve güçlü siteleri kabullenmektedir.

Kaldı ki, bu yalnızca arama motorunda görüntülenme bakımından değil, sitelerin kullanıcılar tarafından rahat ziyaret edilmesi bakımından da büyük öneme sahip bir uygulamadır. Her site sahibi sitesinin kullanıcılar tarafından benimsenmesini, doğal olarak ister.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.