İnternet

Çin, 4G kullanıcı sayısında ABD ve AB'yi gerde bıraktı.

Dünya genelinde gelişmiş bir 4G şebekesi bulunan Çin'de 4G kullanıcıların 530 milyon kişi olduğu açıklandı.

Çin, 4G kullanıcı sayısında ABD ve AB'yi gerde bıraktı.

Dünya genelinde teknoloji konusunda öncü ülkelerden birisi olan Çin, kurduğu 4G alt yapısı ile birlikte bu alanda tüm ülkelere fark atmayı başardı. Gelişmiş 4G alt yapısı sayesinde kişilerin teknolojiden sorunsuz bir şekilde yararlanmasını sağlayan Çin, bu konuda 530 milyon aboneye ulaşmış durumda. Yakalanan bu istatistikler ile birlikte Çin Amerika Birleşik Devletleri ve tüm Avrupa Birliği ülkelerini de geçmeyi başarmış durumda. Bu açıdan önümüzdeki günlerde yakalanması beklenmeyen Çin'in daha fazla aboneye ulaşması da bekleniyor.

Mart ayı itibariyle 4G baz istasyonları ile ilgili yapılan paylaşımlarda istasyonların 2 milyona çıktığı belirtilirken, 2016 sonuna kadar 530 milyon olan abone sayısının 630 milyon olması bekleniyor. Bu bakımdan Çin'de çıta oldukça yüksek tutulmuş durumda. Ülkedeki internet kullanıcısı ise 700 milyona ulaşmış durumda.

Altyapının gelişmesi önemli bir pazar da yaratırken, ülkede şu anda 5G çalışmaları yapılıyor. 4G'nin ardından 5G'ye geçiş yapılacak ülkede 5G için hedef tarih 2020. şu anda 4G ile 100 megabit hız kullanıma sunulurken, 5G ile birlikte bu hızda 10 kata varan bir artış yaşanması bekleniyor. 5G ile hedeflenen hız ise 1000 megabit.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.