Dijital detoks nedir, nasıl yapılır?

En son ne zaman telefonunuza dokunmadan birkaç saat geçirdiniz? Belki bu yazıyı da saatlerdir elinizden düşmeyen akıllı cihazlarından birinde okuyorsunuz.
Dijital detoks nedir, nasıl yapılır? - Page 1
Bu yeni trendi takip etmek çok da zor değil: Telefonları, tabletleri ve bilgisayarları geride bırakıp tatile çıkın ve teknolojiyle bağlantıyı kesip, kendinize vakit ayırın. Pek çok isim bu yeni trendi deneyip sonuçlarına hayran kalıyor. Dijital detoksçulara The Huffington Post’un kurucusu Arianna Huffington’ı örnek gösterebiliriz. Ailesiyle gittiği Hawaii tatilinde, telefonunu otel odasında bırakıp sevdikleriyle vakit geçirmeye odaklanmış. Teknolojiden uzak kalınca yaşadığı sendroma şaşıran ve bu deneyimin, telefonunun ve internetin hayatındaki yerini anlamasını sağladığını söyleyen medya patronu bir hafta uzak kalabiliyorsa, siz de yapabilirsiniz.
Dijital detoks nedir, nasıl yapılır? - Page 2
Neden dijital detoks?
Bu soruya en güzel cevabı başka bir soru verecek. Neden yaşadığınız her güzel anı paylaşma ihtiyacı duyuyorsunuz? Yeni açılan restoranda yediğiniz yemeği ve tatile en son Phuket’e gittiğinizi bütün takipçileriniz biliyor. Çocuğunuz doğum günü pastasını üflemesini ya da sevdiğiniz sanatçının konserini muhtemelen telefonunuzdan izlediniz. Acaba video ya da fotoğraf çekerken, anı kaçırıyor olabilir misiniz? Bu anların mutluluğu gerçekten aldığınız beğeni sayısıyla mı ölçülmeli? Zaten kim o konser videolarını geri dönüp bir daha izliyor ki?
Dijital detoks nedir, nasıl yapılır? - Page 3
Dijital detoks, bu anların tadını çıkarmanız gerektiğini hatırlatan bir deneyim. Bir iki gün de olsa sizi her şeyi paylaşma ihtiyacından ve beğenilme kaygısından uzak tutuyor. Bunun üzerine rahatlatıcı bir masaj, sağlıklı bir beslenme programı ve doğayla iç içe olmayı eklediğinizde kısa bir tatil ile teknolojinin negatif etkilerinden kurtulmuş oluyorsunuz. Daha etkili bir sosyal hayat, daha kaliteli bir uyku ve daha güçlü bir hafıza da bunların cabası. Listemizdeki beş otelden birini seçip dijitale veda etmeye hazır mısınız?
Dijital detoks nedir, nasıl yapılır? - Page 4
Eremito Hotelito del Alma
Modern hayattan biraz uzaklaşıp ormanın tam ortasında, orijinale sadık restore edilmiş 14. yüzyıldan kalma bir kalede sadece doğanın ve SPA salonunun tadını çıkarmaya ne dersiniz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.