İnternet

Dikkat: Suç makinesi yeni bir virüsümüz var; Buhtrap

Operasyon Buhtrap olarak tanımlanan siber saldırı fırtınasında, farklı kod imza sertifikaları kullanıldı ve geniş ölçüde Rus bankaları hedef alındı.

Dikkat: Suç makinesi yeni bir virüsümüz var; Buhtrap

Çok zekice çalışan bu zararlı yazılımı tanımlayan ‘Buhtrap’ kelimesi; muhasebeci anlamına gelen  ‘Buhgalter’ ve tuzak anlamına gelen  ’trap’ kelimelerinden türetildi. ESET’in tespit ettiği ve ‘Operasyon Buhtrap’ adını verdiği siber saldırı kampanyasında, siber suçlular, bazı Windows Word belgelerini zararlı yazılımla enfekte etti.Siber suçlular, kurbanları zararlı eklentiyi açmaları konusunda cezbetmek için büyük Rus mobil telefon operatörü olan MegaFon’un sahte faturalarını kullanarak bu Word dosyası kullanıcılara gönderdi.

İşlemediği suç yok gibi...

Kurbanların bilgisayarlarına bu Word belgesi yoluyla dağıtılan Buhtrap yazılımı, bilgisayarların uzaktan kontrol edilmelerine izin veriyor ve kullanıcı hareketlerini kayıt ediyor. Yazılım, suçlulara backdoor yani arka kapı kurmalarına izin veriyor. Hackerler, böylelikle kullanıcının hesap bilgileri ve şifrelerini alabiliyor hatta yeni bir hesap yaratabiliyorlar. Ayrıca keylogger yani klavye okuyucu ve clipboard hırsızı yani kopyala-yapıştır için kullanılan belleğin kopyalanmasına yönelik yazılımları da yükleyebiliyorlar. 

1432026843_buhtrapinfographic.jpg

Sistem güncelleştirmelerinizi mutlaka yapın!

Operasyon Buhtrap’ı değerlendiren ESET Güvenlik Araştırmacısı Jean-Ian Boutin, “Bu saldırı kampanyası bilgisayarların düzgün koruma altında olması gerektiğini ve sistem yamalarının-güncellemelerinin yüklenmesi gerektiğinin hepimize bir hatırlatmasıdır. Siber suçlular tarafından kullanılan teknikler genel olarak hedefli saldırılardır. Tanıdık olduğumuz geleneksel bankacılık yazılımları kullanılmıştır. Ağ üzerindeki her hangi bir bilgisayar etkilendiğinde, siber suçluların etkilenmiş bilgisayardan diğerine erişmeleri sadece an meselesidir, kullanıcıları izleyerek casusluk ve hileli bankacılık işlemleri gerçekleştirilebilir“ yorumunu yaptı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.