İnternet

Disk ve Notebook taşımaya son

Kullandığımız bilgisayar sayısı arttıkça hangi dosyanın hangi bilgisayar veya bellekte olduğunu unutma ,belleğin silinmesi,bozulması gibi risklere son verecek yenilik.


Bir dosya üzerinde çalışırken ani elektrik kesilmeleri yada internet bağlantısı kopması durumunda doğa bilecek aksaklıkların önüne geçmesi için güzel bir yenilk.Kullanıcı;bulut sunucu tercihini doğru ve güvenilir bir servis sağlayıcıdan sağladığı taktirde,data daha güvende muhafaza edilir.

Kullandığımız bilgisayar sayısı arttıkça hangi dosyanın hangi bilgisayar veya bellekte olduğunu unutma, en son güncellenmiş halinin hangisinde olduğunu hatırlayamama, daha da kötüsü  belleğin silinmesi, bozulması, kaybolması vs. gibi riskler özellikle iş hayatımızda arzu etmediğimiz komplikasyonlara yol açabiliyor.

Bu olumsuzlukları minimize etmek için en kullanışlı olduğunu düşündüğüm dört bulut depolama servisini sizlerle paylaşmak istedim.

DROPBOX

1324236989_drobboxxyenii.jpg

DROPBOX

Bilgisarınızda Dropbox'a kaydettiğiniz dosyayı, laptop, tablet bilgisayar ve akıllı telefonunuzdaki  Dropbox klasöründe  saklaya biliyorsunuz. Gezgin haldeyken laptopunuzda Dropbox?a attığınız gezi fotoğraflarınızı,laptopunuza bir haller olması durumunda evdekinde de bulabiliyor olmak büyük rahatlık. Ayrıca belirli dosyaları istediğiniz kullanıcının erişimine hemen açabiliyor, servisi iPhone, Android ve Blackberry uygulamaları aracılığıyla her türlü platformda kullanabiliyorsunuz. Kullanımı çok kolay olan servisin tek üzücü tarafı, ücretli servislerin pek de Son zamanların en popüler, en kullanıcı dostu ve çok platformlu servisi. Kullanıcı başına 2GB?lik ücretsiz alan sağlıyor. Bu kapasite, yüzlerce dosyayla dolaşması gerekmeyenler için oldukça yeterli. Dropbox uygulaması yüklü bilgisayarınıza kaydettiğiniz dosya, yazılımın yüklü olduğu diğer cihazlarınızla anında senkronize oluyor. Başka deyişle, örneğin ev hesaplı görünmemesi. 50GB kapasiteli paket aylık 9.99, 100GB olanı da 19.99 dolar.MOBILEME

1324237262_mobiletttt.jpg

MOBILEME

PC desteği olsa da büyük çoğunlukla Mac, iPhone ve iPad kullanıcılarının tercih ettiği servis, e-posta, dosya, adres defteri ve ajanda kayıtlarınızı hızlıca senkronize ediyor. Resim ve videolarınızı online olarak şık arayüzde görüp istediğiniz kişiyle hızlıca paylaşabiliyorsunuz. MobileMe hesabınızı kullandığınız iPhone?unuz kaybolursa veya istemediğiniz ellere geçerse, sistem cihazı takip edip içindeki dosyalarınızı siliyor. 60 günlük deneme süresi bulunan servisi sürekli kullanmak isterseniz, yıllık 99 dolar ödemeniz gerek. Buna 20GB bileşik depolama alanı ve aylık 200GB dosya transfer limiti dahil. Bir de yıllık 149 dolar bedelli, 4 ayrı kullanıcıyı ekleyebildiğiniz ama aynı bellek kapasitesi sunan aile pakedi bulunuyor.GOOGLE DOCS

1324237395_googledocx.jpg

GOOGLE DOCS

Uzunca süre en yaygın kullanıcı kitlesine sahip olacağını düşündüğüm sistem, hem basit arayüzü hem de 20Gb alan için yıllık 4.99 dolarlık ücretiyle oldukça kelepir ve kullanışlı. Arayüztasarımı sade, sıkıcı ve basit bir e-posta kutusu görünümündeki tasarım fakat artı yönü olarak kolay ve hızlı kullanımı beraberinde kullanıcılar için sunuyor. Hiç kullanmamış biri bile, en azından bilgisayarındaki klasör sisteminin nasıl çalıştığını biliyorsa, bunu da rahatlıkla kullanabilecek kolaylıkta. Foto ve video galerisi de oldukça sade; Flash oynatıcılı video galerisi YouTube'a benzer basit bir liste görünümüne sahip. Gmail senkronizasyonu sayesinde, buluttaki tüm dosyalarınızı adres defterinizdekilerle sadece birkaç tıkla paylaşabiliyorsunuz. Sonuç olarak arayüzü pek keyifli değil ama hem ucuz hem de kolay kullanımlı.SUGARSYNC

1324237497_sugarx.jpg

SUGARSYNC

Yeni servislerin en eğlenceli olanlarından biri. Dropbox veya Google Docs'tan temel farklılığı farklı pek özelliği yok ancak multimedyaya diğerlerine göre daha önem verir gibi görünüyor. Resim dosyalarını hoş bir galeri formatında göstermesi, yerleşik medya oynatıcısı, sosyal ağlara doğrudan gönderim yapabilmek, müziğinizi diğer SugarSync yükli cihazlarınıza stream edip dinletebilmek ve tüm bunları güzel bir arayüz üzerinden kullandırmak, servisi kısa sürede popüler kılacaktır. Windows, WinMo, Windows Phone 7, iOS, Blackberry ve Android platformlarınca destekleniyor. 5GB kotalı ?ücretsiz? paket yeterli gelmiyorsa, aylık 4,99 dolar bedelli 30GB, 9.99 dolara 60GB veya 14,99 dolara 100 GB paketlerinden birini seçebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.