İnternet

Dünya Telekomünikasyon Günü kutlandı

Dünya Telekomünikasyon Günü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla İzmir’de kutlandı.

Dünya Telekomünikasyon Günü kutlandı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim sektöründe faaliyet gösteren kişi ve kurumları bir araya getiren Dünya Bilgi Toplumu ve Telekomünikasyon Günü’nde “Türkiye’de Ulaştırmada Bilişim” başlığı altında bilişim, iletişim ve ulaştırma sektörlerinin ortak geleceği masaya yatırıldı. Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği (TÜTED) tarafından İzmir Kaya Termal Otel’de düzenlenen etkinliğe Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer’in yanı sıra çok sayıda kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşundan üst düzey temsilci katıldı.

Dünya Bilgi Toplumu ve Telekomünikasyon Günü’nde bir konuşma yapanUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım şunları söyledi: “Bilişim tüm dünyada hergeçen gün hızlanarak büyüyor. Güç bilgiye sahip olmak, bilgiyi üretmektir. Türkiye sadece bilgiyi kullanan değil, aynı zamanda bilgi üreten bir ülke olmalıdır. Bu bağlamda bizim bilgi çağını ıskalama lüksümüz yok.”

1369410029_telekomunikasyon-araclari1.jpg

Türkiye’de altyapı yatırımlarının artırılması gerektiğine dikkat çeken Yıldırım, “Mevcut altyapının da daha etkin kullanılması gerekiyor. Bunların yanısıra bilgi teknolojilerine dayanan iletişim altyapılarını yerelleştirmek de önemli bir nokta.” diye konuştu.

BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer ise, sektörle ilgili bazı güncel veriler aktararak şöyle konuştu: “Bu yıl Uluslararası Telekomünikasyon Birliği, Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü kutlamalarının ana temasını akıllı ulaşım sistemleri için ICT’nin kullanımı olarak seçti. Bilgi ve iletişim teknolojileri, yaşamımızın her alanında, yaşam kalitemizi artıracak şekilde kullanılmak üzere her türlü fırsatı sunmaktadır. ITU’nun bu yıl yoğunlaştığı akıllı ulaşım sistemi konusunda ülkemizdeki ICT sektörünün ve ilgili tüm tarafların önemli çalışmalar yapacaklarını ve küresel anlamda da bu konuda örnek teşkil edeceğimizi düşünüyorum.”

Telekomünikasyon sektöründe kurulmuş ilk sivil toplum kuruluşu olanTÜTED’in Yönetim Kurulu Başkanı Adil Zafer Müftüoğlu, düzenlenen Dünya Telekomünikasyon Günü etkinliklerinin artık gelenekselleştiğini söyleyerek şunları ifade etti: “Her yıl olduğu gibi, bu etkinliğimizde de kamu kurumları,  özel sektör kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin değerli liderlerinin ve temsilcilerinin bizlerle birlikte olduğunu görmek hepimizi çok mutlu ediyor. Bizler bu günü sektörümüzün bayramı olarak görüyoruz.Türkiye’mizin dünya üzerindeki ışıltılarının giderek yayıldığı bu süreçtesektörümüzün yapıtaşlarını oluşturan her bir kurum ve kuruluş gibi sivil toplum örgütleri olarak bizler de kendi çabalarımızla bu gelişime katkı sağlamaya gayret ediyoruz.”

Her yıl Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından bağlı tüm ülkelerde belirlenen ortak tema çerçevesinde dünyanın dört bir yanında iletişim ve telekomünikasyon sektörlerinde gelecek vizyonunun masaya yatırıldığı etkinliğin Türkiye ayağında, sektörün tüm paydaşlarını temsilen üst düzey panelistlerin yer aldığı iki farklı panel düzenlendi.

Öğleden önce düzenlenen “Ulaştırma Bilgi Teknolojileri ve İletişimde Türkiye Vizyonu” başlıklı panelin moderatörlüğünü TBY Başkanı Faruk Eczacıbaşı üstlendi. Panelde Avea CEO’su Erkan Akdemir, Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv, Türksat CEO’su Dr. Özkan Dalbay, Vodafone CEO’su Serpil Timuray, MOBİLSİAD Başkanı Prof. Dr. Kerem Alkin, Sinerjitürk Vakfı Başkanı Abdullah Raşit Gülhan, TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak ve TÜBİSAD Başkanı Prof. Dr. Kemal Cılız ülkemiz ulaştırma alanına mobil haberleşme ve iletişim sektörünün yaptığı katkıları ve gelecek vizyonlarını anlattılar. Kurumlarının ulaştırma sektörü ile ortaklaşa gerçekleştirdiği çalışmaları aktararak gelecekte teknolojinin hızına ayak uydurmak için işbirliğinin önemini vurguladılar.

Moderatörlüğünü BTK Kurul II. Başkanı Dr. T. Ayhan Beydoğan’ın üstlendiği, öğleden sonra gerçekleşen “Türkiye’de Ulaştırmada Bilgi Teknolojileri ve İletişim Uygulamaları” başlıklı panelde ulaşım tarafından yönetici ve idarecilerin sunumları izlendi. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, PTT Genel Müdürü Osman Tural, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Metin Tahan, Haberleşme Genel Müdürü Attila Çelik, TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı konuşmacılar arasındaydı. Panelistler Genel Müdürlüklerinin sorumluluk alanlarında uyguladıkları bilişim projeleri hakkında bilgi vererek ayrıca 2023 hedefleri doğrultusundaki vizyonlarını izleyicilerle paylaştılar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.