İnternet

Dünyada 5G'yi kullanan ilk 10 ülkeden birisi olacağız!

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, 5G ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu.

NTV'nin haberine göre; Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, yaptığı açıklamada, 5G ile ilgili standartlaşma çalışmalarının bitmeden ilk ürünlerin ortaya çıkmaya başladığını söyledi. Dünya nüfusunun üçte birinin 4G'ye erişim sağladığını ifade eden Sayan, 5G'nin sadece iletişim alanında değil, tüm sektörleri çok yakından etkileyecek bir teknoloji olduğunu aktardı.

Dünyada 5G'yi kullanan ilk 10 ülkeden birisi olacağız!

Haberleşme teknolojilerindeki ses, veri, görüntü iletiminin 5G ile başka bir boyuta taşınacağını belirten Sayan, 5G'nin yenilikçi hizmetleri de beraberinde getireceğini vurguladı.

Sayan, 5G'nin standartlaşmasıyla ilgili çalışmaların 2016 yılında başladığını hatırlatarak, "Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla 4,5G yetkilendirmesini yaparken 5G'ye uygun bir yetkilendirme rejimi izledik ve frekansları tahsis etmiş olduk. Dünyada 5G'yi kullanan ilk 10 ülkeden birisi olacağımızı çok net bir şekilde söyleyebiliriz. 2020 yılı içinde de 5G'nin ticari olarak kullanılabileceği deneme amaçlı bile olsa yerlerimiz olacak.'' dedi.

Otonom araçlar, uzaktan sağlık kontrolü, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve yapay zeka uygulamalarının 5G ile yeniden şekilleneceğine dikkati çeken Sayan, şöyle devam etti:

"5G'nin en büyük özelliği bütün sektörleri çok yakından etkileyecek. Eğitimden sağlığa, tarımdan ekonomiye ve hemen hemen hayatın her alanında olacak. 5G ile gecikme azalacak, hız artacak. Gecikmenin azalmasıyla bir doktor Türkiye'nin herhangi bir yerinde ameliyat yapabiliyor olacak. Bir kepçe operatörünün evinden koltuğa oturup kepçesini bir dağdan maden çıkarırken kullanabilmesini sağlayacak teknoloji 5G'de var.

5G iş yapış tarzımızı çok daha farklı hale getirecek. İnşallah biz de bunu yerli ve milli imkanlarla ilk kullanan ülkelerden biri olacağız." Sayan, bakanlık olarak 5G ile ilgili altyapının sağlıklı bir şekilde oturmasını sağlamak amacıyla hazırladıkları "5G ve Ötesi Beyaz Kitap'ın lansmanını yaptıklarını ve 5G Türkiye formunu oluşturduklarını ifade ederek konuşmasını sonlandırdı.

Yorumlar
YUSUF CAN
BOŞ YAPAN İNSANLAR 5G HIZIYLA DAHA İYİ BOŞ YAPABİLECEK, DÜNYADA 5G Yİ KULLANAN İLK 10 ÜLKEDEN BİRİ OLACAGIMIZA ENDÜSTRİ 3.0A GİREN İLK 100 ÜLKEDEN BİRİ OLSAYDIK KEŞKE
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.