İnternet

F klavye'de bu tuşlar kaldırılıyor!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, "F Klavye Standartı"na göre, klavyedeki tüm yabancı tuş isimlendirmelerinin artık Türkçe olacağını açıkladı.

F klavye'de bu tuşlar kaldırılıyor!

Ülkemizde bir çok kurum ve kullanıcılar tarafından tercih edilen F klavye'de değişikliğe gidiliyor. Bundan sonra "F Klavye Standartı"na göre, klavyedeki tüm yabancı tuş isimlendirmeleri artık Türkçe olacak.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Teknik Kurulunda kabul edilen yeni "F Klavye Standartı"na göre, F klavye'de değişiklik yapılacağını bildirdi.  Buna göre "F klavyelerde" bundan sonra "delete" yerine "sil", "enter" yerine "giriş", "print screen" yerine de "ekranı kopyala" tuşları yer alacak.

1440963284_img20150830222819.jpg

Bakan Işık yaptığı açıklamada, "F klavye"deki tuşların isimlendirilmesinin de Türkçe olması gerektiği yönünde talepler aldıklarını belirtti. Ayrıca Fikri Işık, yapılan bu revizyonu özellikle yeni nesiller için Türkçe'nin doğru ve yerinde kullanımı açısından çok önemsediğini sözlerine ekledi. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.