İnternet

Facebook, f8 konferansında yenilikleri açıkladı

Facebook, geleneksel f8 konferansında yapılacak olan yenilikleri açıkladı.


Mark Zuckerberg, geleneksel f8 geliştirici konferansında Facebook ile ilgili yenilikleri tüm dünyaya canlı yayın bağlantısıyla duyurdu.

Zuckerberg, ilk olarak "Zaman Tüneli" sayfasından bahsetti. Profil sayfasını baştan yaratarak, 800 milyonu aşkın kullanıcısına kendilerini çok daha farklı ve kapsamlı şekilde ifade edebilecekleri bir platform sunacaklarını söyleyen Zuckerberg, Zaman Tüneli sayfasında kullanıcıların yaşamlarıyla ilgili tüm hikayeleri ve paylaşımları geriye doğru kronolojik sıra içinde gösterilicek dedi.

1316766146_facebookzamantuneli.jpg

Zaman Tüneli kullanıcıların yaşamlarında önem verdikleri her şeyi tek sayfada bir araya getirmeyi ve paylaşabilmeyi sağlacak. Ayrıca Zuckerberg' e göre, Zaman Tüneli sayfası ile uygulamalar açısından da yeni bir dönem başladığını dile getirdi. Facebook' da iletişim uygulamaları ve oyunların dışında müzik, video ve haber paylaşımını kolaylaştırıcı medya uygulamaları daha da geliştirilecek.

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi Zaman Tüneli sayfasının üst bölümünde kullanıcıların kapak fotoğrafının yer alacağı bir alan bulunuyor. Bu alan sizi anlatan bir fotoğraf ekleyebileceksiniz. Bunun yanında zaman tünelinde dilediğiniz zamana gidebilmeniz için yan tarafa zaman cetveli eklenmiş. Bu sayede dilediğiniz zamana hızlıca erişebileceksiniz.

Zaman Tüneli sayfanızın içeriğini ise, kullanıcı günlükleri üzerinden rahatça yönetebileceksiniz. Tüm paylaşımlarının yer aldığı günlükten paylaşmak ya da gizlemek istediğiniz iletileri seçebilecek ve Zaman Tüneli sayfalarını sadece fotoğraf ya da sadece video gibi belirli başlıklar altındaki paylaşımlarının yer alacağı şekilde filtreleyebileceksiniz.

Diğer Yenilikler

Facebook' un diğer yenilikleri arasında, bir şeyi beğenmek yerine, bir film yada müzik dinliyorsak bunu sayfamızda belirtebileceğiz.

Facebook, bir çok kullanıcıdan şikayet alsada yeni ticker sistemine çok sıcak bakıyor. Buna göre Facebook, küçük güncelleştirmeleri yerleştirmek için ticker' ın çok iyi bir alan olduğunu düşünüyor. Sayfanızda görmek istemediğiniz arkadaşlarınızın durumu, son haberler gibi küçük şeyleri burada göstermeyi planlıyor.

Bunun yanında Facebook, etkinlik "desenlerini" izleyerek, arkadaşlarınızın ne yaptığını daha akıllı bir şekilde izlemeye ve sayfanızda göstermeye çalışacak.

Geliştirilen sosyal ağ entegrasyonu sayesinde ise örneğin Spotify ile müzik dinlerken tercihlerinizi arkadaşlarınızla kolaylıkla paylaşabilecek, yeni müzikleri beraber keşfedebileceksiniz.

f8'de tanıtılan Netflix, Spotify ve bazı oyunlar, bugünden itibaren kullanıma sunulacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.