İnternet

Facebook hakkında ŞOK suçlama!

Facebook reklam gösterimlerinde dolandırıcılık mı yapıyor?

Facebook hakkında ŞOK suçlama!

Dünyanın en büyük sosyal ağlarından olan Facebook'un gücünün dünyada tartışmasız ilk sıralarda olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle son 3 yıl içerisinde katettiği yol ile muhteşem bir dev haline gelen firma son derece maddi zenginliğe sahip durumda.

Kurucu ve CEO, Mark'ın öncülük yaptığı şirket Facebook hakkında geçtiğimiz günlerde ortaya atılan iddia kulağa hiç de hoş gelmiyor. Özellikle Limited Run yani diğer adıyla Limited Pressing, şirketinin ortaya attığı iddia duyanları şoke edecek cinsten. İddiaya göre Facebook reklamlarındaki gösterim sayısının %80 gibi büyük bir rakamının botlar tarafından gerçekleştirildiğini, yani gösterimlerin 5'de 4'nün sahte olduğu lanse edildi.

1343727648_asdad.jpg
''Facebook tıklamalarının yüzde 80'i bot''

Şirket ile Facebook arasında geçen çeşitli dallardaki konuşmalardan sonra konu reklam konusuna geldiğinde, şirketin Facebook'a ödediği ücretlerden sonra çeşitli raporların tutulmaya başlandığı söyleniyor. İlk izlenimlere göre reklamları için Facebook'un görünen sayılarının sadece yüzde 20'si internet sitelerinin sayaçlarında gözüküyor ve kendilerinin gördüğü rakamın Facebook'un gösterdiği sayının %20'sine tekabül ettiğini dile getiriyor. Firma, bu konudaki şüphelerinin üzerine giderek çeşitli analiz sunan web hizmetlerini de deneyerek doğrulamaya gitmek istedi. Özellikle Google'ın sunduğu istatistik hizmeti Analytics ile de aynı sonuçları gören firma ortaya attığı iddiaların gerçekliğine iyice inanmaya başladı.

1343727182_any4.jpg
"Rakamlarda karşılaşılan,
kalan yüzde 80'lik kısım Javascript kullanmayan ziyaretçilerdi, ki normalde internet halkının sadece yüzde 1 ya da yüzde 2'si Javascript engelli şekilde tarayıcılarını kullanıyorlar." Yani bu sırada botlar sahaya inip görevlerinin ifa ediyorlar.
1343727258_logopitilin.jpg
Facebook'a danışan ve bu konuda cevap bekleyen firmaya gelen cevapta Facebook'un konu üzerinde çalıştığı ve kısa sürede kendilerine bilgilendirme yapılacağı cevabı geldi.

1343727676_3153321474866653883211630718970n.jpgEditör Notu: Konu ile ilgili olarak tüm dünyaya bomba gibi düşen bu açıklamaların arkaplanına hafif bir göz attığımızda, firmanın Facebook ile olan iletişiminin sayfanın adını değiştirme münasebetinden çıktığı biliniyor. Facebook'un kendilerine en ufak olumsuz yanıt vermesi firmayı bu şekilde bir karalama kampanyasına yöneltmiş de olabilir. Facebook'u dolandırıcılıkla suçlayan firma istediğine ulaştı mı bilinmez fakat Facebook için oldukça kötü bir imaj sarsıntısı oldu denilebilir.


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.