İnternet

Facebook İlişkilere de Karışmaya Başlıyor

Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook, bu defa çok farklı bir çalışma ile haberimizin konusu oldu


Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook, bu defa çok farklı bir çalışma ile haberimizin konusu oldu. Facebook ilişkilere, daha doğrusu biten ilişkilere müdahale edecek bir algoritma hazırladı. Dilerseniz detaylıca anlatalım Facebook'un ne yapacağını.

1448198020_twophones.jpg

Yaygınlaşan sosyal ağ kullanımı ile, insanlar gittikleri yerleri,yedikleri yemekleri ve deyim yerindeyse attıkları adımı bile paylaşır oldu. Özellikle Facebook bu konuda kullanıcılara uçsuz bucaksız paylaşım imkanı sunuyor. Bunların arasında en sık kullanılanlardan biri hiç süphesiz ki ilişki durumu paylaşımlarıdır. Başlayan ilişkiler, biten ilişkiler, evlilikler, nişanlanmalar derken, herkes herkesin özel hayatını da bilir oldu. Peki ya biten ilişkiler?

1448198314_inphonelimit.png

Facebook'ta ilişkilerini bangır bangır yaşayan çiftler için en büyük sorun o ilişkinin bitişi ile başlıyor. Paylaşılan fotoğraflar, yer paylaşımları, etiketlenen bildirimler ilişkisi biten çiftler için uzun süre uğraş gerektirecek bir iş haline geliyor. Bu duruma insanları düşüren Facebook, insanları bu zorluklardan da kurtaran olacak. 

1448198859_changepastposts.png

Şimdilik sadece Amerika bölgesinde test edilen yeni bir uygulama ile biten ilişkilerde iki tarafın da karşılıklı olarak bazı kısıtlamalar yapmasını sağlayacak. Haber Kaynağı alanından kaldırma, etiketlenmiş bildirimlerin sadece etiketli kişilere gösterimi, gönderimlerin karşı taraftan gizlenmesi gibi özellikler opsiyonel olarak kullanıma sunuldu. Bu sayede biten ilişkiler sonrası başlayan sosyal ağ temizleme seansları da son bulacak.

Şimdilik test aşamasında olan bu sistemin genel kullanıma ne zaman sunulacağı ise henüz belli değil.

Facebook'un bu yeniliği hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.