İnternet

Facebook klavye kısa yolları

Bilgisayarınızda Mozilla Firefox ya da Google Chrome 'dan biri var ise anlatımın sonunda kısa yol tuşlarını başarılı bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.


Facebook günümüzde 6 yaşında çocukların profil oluşturduğu bir ortam haline geldi. Bazı topluluklar tarafından ise sosyal medya da sesini duyurabilecekleri bir mecra oldu. Kısacası internet üzerinde sosyal bir ağ oldu.

Peki Facebook için kullanımı kolaylaştıran bir çok özelliğin olduğunu biliyor muydunuz? Bilmediğiniz bu özellikler ile mouse kullanmadan Facebook 'u kullanmaya ne dersiniz.

Facebook 'da kısa yol tuşlarını nasıl kullanıyoruz?

Türkiye 'de en çok kullanılan sorunsuz ve hızlı 2 web tarayıcı Google Chrome ve diğeri ise Mozilla Firefox için Facebook klavye kısa yolları.

Bilgisayarınızda Mozilla Firefox ya da Google Chrome 'dan biri var ise anlatımın sonunda kısa yol tuşlarını başarılı bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. İnternet Explorer kullananlar için bu şu anda mümkün değil.

Mozilla Firefox Facebook kısa yol tuşları

1332595440_mozilla.jpg

Alt tuşu ile Shift tuşunun klavyede yerlerini biliyorsunuz. Bu iki tuşa aynı anda basarak girecek olduğunuz komut tuşu için ortam hazırlamış oluyorsunuz.

Mozilla firefox için alt + shift tuşlarına birlikte basmanız komut için hamle yapmanıza olanak sağlıyor.

Örnek verecek olur isek, mesaj yazmak istiyor iseniz " alt + shift + m " tuş kombinasyonu ile mesaj penceresini açabiliyorsunuz. Facebook'da mesaj penceresini belirtilen kısa yol tuşu ile kolayca açıyorsunuz.

Başka bir örnek verilecek olur ise, sayfalar arası geçiş yapabiliyorsunuz.

Ana sayfaya dönmek istiyor iseniz, " alt + shift + 1 " tuş kombinasyonu ile ana sayfaya geçebiliyorsunuz.

Profil sayfanıza geçmek istiyor iseniz, " alt + shift + 2 " tuş kombinasyonu ile profil sayfanıza geçebiliyorsunuz.

Arkadaşlık istekleri sayfasına girmek istiyor iseniz, " alt + shift + 3 " tuş kombinasyonu ile ana sayfaya geçebiliyorsunuz.

Mesajlar sayfasına girmek istiyor iseniz, " alt + shift + 4 " tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Bildirimler sayfasına girmek istiyor iseniz, " alt + shift + 5 " tuş kombinasyonu ile bildirim sayfasına geçebiliyorsunuz.

Genel Hesap Ayarları sayfasına girmek istiyor iseniz, " alt + shift + 6 " tuş kombinasyonu ile genel hesap ayarları sayfasına geçebiliyorsunuz.

Arama yapmak istiyor iseniz, " alt + shift + 7 " tuş kombinasyonu ile Facebook araması yapabilirsiniz.

Facebook resmi sayfasına girmek istiyor iseniz, " alt + shift + 8 " tuş kombinasyonu ile Facebook resmi sayfasını açabilirsiniz.

Facebook resmi sözleşme sayfasına girmek istiyor iseniz, " alt + shift + 9 " tuş kombinasyonu ile Facebook resmi sözleşme sayfasını açabilirsiniz.

Facebook yardım sayfasına ulaşmak için ise, " alt + shift + 0 (Sıfır) " tuş kombinasyonunu kullanabiliyoruz.

( OSx işletim sistemi kullanan arkadaşlar, firefox için alt + shift tuşları yerine " Function + Ctrl " tuşlarını kullanacaklar. OS x kullanan ve diğer tarayıcılar ile internete çıkanlar ise " Ctrl + Option" tuşlarını denesinler. )

Google Chrome Facebook kısa yol tuşları

1332595490_chrome-logo.jpg

Google Chrome için alt tuşu yeterli oluyor. Ayrıca shift tuşuna basmanıza gerek yok.

Örnek verecek olur isek, mesaj yazmak istiyor iseniz " alt + m " tuş kombinasyonu ile mesaj penceresini açabiliyorsunuz. Facebook 'da mesaj penceresini belirtilen kısa yol tuşu ile kolayca açıyorsunuz. Başka bir örnek verelim. Sayfalar arası geçiş yapabiliyorsunuz.

Ana sayfaya dönmek istiyor iseniz, " alt + 1 " tuş kombinasyonu ile ana sayfaya geçebiliyorsunuz.

Profil sayfanıza geçmek istiyor iseniz, " alt +  2 " tuş kombinasyonu ile profil sayfanıza geçebiliyorsunuz.

Arkadaşlık istekleri sayfasına girmek istiyor iseniz, " alt +  3 " tuş kombinasyonu ile ana sayfaya geçebiliyorsunuz.

Mesajlar sayfasına girmek istiyor iseniz, " alt + 4 " tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Bildirimler sayfasına girmek istiyor iseniz, " alt + 5 " tuş kombinasyonu ile bildirim sayfasına geçebiliyorsunuz.

Genel Hesap Ayarları sayfasına girmek istiyor iseniz, " alt + 6 " tuş kombinasyonu ile genel hesap ayarları sayfasına geçebiliyorsunuz.

Arama yapmak istiyor iseniz, " alt + 7 " tuş kombinasyonu ile Facebook araması yapabilirsiniz.

Facebook resmi sayfasına girmek istiyor iseniz, " alt + shift + 8 " tuş kombinasyonu ile Facebook resmi sayfasını açabilirsiniz.

Facebook resmi sözleşme sayfasına girmek  istiyor iseniz, " alt + 9 " tuş kombinasyonu ile Facebook resmi sözleşme sayfasını açabilirsiniz.

Facebook yardım sayfasına ulaşmak için ise, " alt +  0 (Sıfır) " tuş kombinasyonunu kullanabiliyoruz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.