Facebook: Reklam engelleyicilerin galibiyeti bizi yıldırmayacak

Facebook, reklam engelleyici uygulamalar tarafından yenildikten sonra yeni bir açıklama yaptı ve karşı saldırıya geçeceklerini söyledi.

Facebook: Reklam engelleyicilerin galibiyeti bizi yıldırmayacak

Facebook yetkilileri bundan birkaç gün önce reklam engelleyicilerin sosyal paylaşım platformundaki reklamları engellemesine izin vermeyeceklerini, kullanıcılara reklam gösterilmeye devam edileceğini . Bu açıklamadan sadece bir gün sonra, popüler reklam engelleyici uygulama olan AdBlock Plus tarafından Facebook'un yeni sisteminin alt edildiği, reklamların Facebook'ta görüntülenmeyeceği . Hızlı bir yenilgi alan Facebook, bunun üzerine yeni bir açıklama yaptı. Facebook'un TechCrunch'a yaptığı açıklama şu şekilde:

"Reklam engelleyicilerin sadece Facebook'taki reklamları değil, aynı zamanda kullanıcının arkadaşlarından ve beğendiği sayfalardan gelen paylaşımları da engellemesiyle hayal kırıklığı yaşadık. Bu, Facebook kullanıcıları için iyi bir deneyim değil ve biz bu sorunu düzeltmeyi hedefliyoruz. Reklam engelleyiciler doğru düzgün çalışamayan eklentiler, bu nedenle Facebook'a reklam seçenekleri gibi seçenekler yerleştirdik ve kullanıcıların kendi tercihlerini yapmasına olanak sunduk."

1470934513_ahsaha.jpg

Bu açıklamanın ardından bazı kaynaklardan gelen bilgilere göre Facebook, site kodlarında detaylı bir yenileme yapacak ve 'engellenemez' reklamlarını engelleyen uygulamaları devre dışı bırakacak. Tabii ki AdBlock Plus gibi uygulamaların buna cevabı olacaktır ve Facebook ile reklam engelleyicilerin arasındaki bu kedi-fare oyunu, bir çeşit reklam savaşı olarak görülmeye başlanacaktır.