İnternet

Facebook veri sorunu Türkiye'de kaç kişiyi etkiledi?

Facebook, kullanıcı bilgilerinin Cambridge Analytica şirketi tarafından usulsüzce kullanıldığı skandaldan Türkiye'de 234 bin kişinin etkilendiğini ortaya çıktı


Cambridge Analytica'nin Facebook'taki kullanıcı bilgilerini usulsüz olarak kullandığının ortaya çıkması dünya genelinde büyük bir tepki yaratmış, Facebook da bunun üzerine yeni güncellemeler ile güvenlik derecesini arttırmıştı.

Facebook'tan yapılan açıklamada, Türkiye'den uygulamayı indiren kişi sayısının 223 olduğu, ancak bu kişilerin arkadaş listelerinde bulunan toplam 234 bin 584 kişinin bu durumdan etkilendiği duyuruldu. 

Facebook’un Türkiye’deki toplam aylık aktif kullanıcı sayısı 44 milyon kişi civarında bulunuyor. Şirket, kullanıcı bilgilerinin Cambridge Analytica şirketi tarafından usulsüz kullanıldığının ortaya çıktığı olayda, dünya genelinde 87 milyona yakın kullanıcının etkilendiğini açıklamıştı. Türkiye bu sıralamalar arasında ilk 10 da değil.

Sahte profillere geçit verilmeyecek!

Yapılan duyuru ile sosyal ağın ayrıca her gün milyonlarca sahte profilin oluşturulmasını engellemeye başladığını duyurdu.

Bu yöntemle sahte haberleri yaymak için kullanıldığına dikkat çeken güvenlik şefi Stamos, makine öğrenimi teknolojisinden faydalanarak insanların fikirlerini değiştirmeye çalışan sahte haberleri ve hesapları saptayarak ortadan kaldırdıklarını belirtti. 

Facebook, güvenlik ekibinin İngilizce dışında yazılan Facebook sayfalarını incelediklerini ve yalan haberlere bundan sonra müdahale edileceğini de altınız çizerek belirtti. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.