İnternet
Facebook'taki kaos büyüyor!

Facebook'a hissedarlarından büyük darbe!

Cambridge Analytica skandalının ortaya çıkmasının üzerinden bir hafta geçmeden Facebook, dört yeni davayla sarsıldı.

Fırtına bulutları Facebook'un üstünde dolaşmakla kalmıyor; şirketi mümkün olan en büyük sel altında bırakmakla da tehdit ediyor.

Kuzey Kaliforniya Federal Mahkemeleri, Facebook ile alakalı dört yeni davayı daha gündemine aldı. Söz konusu davalar tahmin edildiği üzere Cambridge Analytica skandalı ile yakından ilgili.

Facebook adına çalışan Londra temelli Cambridge Analytica, kullanıcıların onayları olmadan 50 milyondan fazla kişinin şahsi bilgilerini ele geçirmiş ve mahremiyetlerini zedelemişti.  Elde edilen veriler ABD seçimleri ve Brexit oylamasında kullanılmıştı. Bu türden bir eylem, bir bilişim firmasının bir kullanıcıya karşı gerçekleştirebileceği en büyük suçlardan biri.

Facebook'a hissedarlarından büyük darbe! - Resim : 1

Üstelik Facebook sadece dışarıdan darbe almıyor. Facebook hissedarları Fan Yuan ve Robert Casey, hisse değerlerinin düşmesi nedeniyle Mark Zuckerberg ve şirket COO'su Sheryl Sandberg'e maddi ve manevi tazminat davaları açtılar. Dilekçede "Sızıntıyı engellememe ve kullanıcıları zamanında uyarmama" iddiaları dikkat çekti. Dava dilekçesi, Federal mahkeme tarafından da kabul edildi.

Öte yandan sadece yatırımcılar değil Facebook üyeleri de şirket hakkında dava açmaya başladı.  ABD'li Facebook kullanıcısı Lauren Price,  2016 ABD Başkanlık Seçimleri’nde kendisine politik reklamlar gösterildiğini belirterek dava açtı. Price, verileri çalınan 50 milyon kullanıcıdan birisi olduğunu düşünüyor.

Bununla kalmayan Price, ABD’deki tüm Facebook kullanıcılarının ve kişisel verileri Cambridge Analytica tarafından kullanılan herkesin dava açmasını da öneriyor. 

Yorumlar
ca
Sil kampanyasına destek olarak bende katıldım. Ve çevremdeki herkesi davet ediyorum
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.