İnternet

Facebook'ta canlı yayın nasıl yapılır?

Facebook'ta nasıl canlı yayın açabileceğinizi sizlere adım adım anlattık.

Facebook'ta canlı yayın nasıl yapılır?

Facebook'un canlı yayın yapma özelliği yaklaşık 1,5 yıldır aktif durumda. Aylık milyarlarca aktif kullanıcısıyla sosyal ağlar arasında lider konumunda olan Facebook, her geçen gün getirdiği yenilikler ile kullanıcı sayısını katlamaya devam ediyor. iOS ve Android cihazlar da ilk olarak kurduğumuz uygulamalarından başında gelen Facebook'un bu sıralar en çok kullanılan özelliği ise hiç şüphesiz ki “ canlı yayın yapma” özelliği.

Facebook, canlı yayın yapma özelliğini ilk olarak sadece iOS kullanıcılarına sunmuştu zamanında. Sadece ünlülerin kullanabildiği canlı yayın özelliği uzun bir süre test aşamalarından geçtikten sonra Facebook, özelliği herkesin beğenisine sunuldu.

Peki canlı yayın açmak uğraştırır mı? Kesinlikle hayır. Facebook’ta ana sayfanın en üstünde “Canlı” butonuna dokunarak kolaylıkla canlı yayın açabiliyorsunuz. İlk kez canlı yayın açacaksanız eğer, kamera ve mikrofon erişimi uyarılarını tamam diyerek geçmeniz gerekiyor. Ardından canlı yayını kimlere açacağınızı seçiyorsunuz. Canlı yayını neden açtığınızı da kısaca belirttikten sonra “Canlı Yayına Geç” butonuna dokunarak canlı yayına başlamanız oluyorsunuz. 

Canlı yayına başlamanın diğer bir yolu da, durum güncellemesi ekranından “Canlı Video” ya tıklamak. Tıpkı diğer yolda olduğu gibi burada da ek bilgiler girildikten sonra kolaylıkla canlı yayın akışını başlatabilirsiniz.

Peki canlı yayın yapma özelliği sadece mobil kullanıcılar için mi geçerli? Kesinlikle hayır. Facebook, mobil dışında masaüstü üzerinden de kullanıcılara canlı yayın yapma imkanı sağlıyor. Bunun için web tarayıcınızdan Facebook hesabınıza giriş sağlayarak “Ne düşünüyorsun?” alanında yer alan “Canlı Video” yu seçmeniz yeterli olacaktır. Elinizde varsa bir web kamerası yoksa bilgisayarınızın kamerası ile otomatik olarak yayın akışı başlatılacaktır.

Tüm bu işlemler için ek bir yardımcı program gerekir mi? Canlı yayın akışı başlatmanız için Facebook sizden herhangi bir ek program yüklemenizi talep etmemektedir. Direkt uygulama içerisinden yayın akışınızı başlatabilirsiniz.

Yorumlar
bilal
Bende canlı yayın gozuk muyor
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.