İnternet

Facebook'ta cinsel hünerleri puanladılar, bakın noldu!

İki adamın yaptığı bu sayfa bakın nasıl başlarına iş açtı!


Facebook, bugün dünyanın en çok kullanılan sosyal ağlarından birisi olarak müthiş bir potansiyele sahip, özellikle açılan gruplar, binlerce kişinin aktif olarak kullandığı yazıştığı, yine binlerce kişinin karşılıklı görüşüp düşüncelerini aktardığı son derece aktif bölgeler. Bu sayfalar üzerinden gerçekleştirilen bir duyuru olay anında milyonlarca kişiye ulaşabiliyor.

1346156485_xlargefbsexno-kopya.jpg

Hal böyle olunca bu potansiyeli kötü kullanan kullanıcılar da eksilmiyor. Geçtiğimiz günlerde dünya gündemi yine böyle bir olaya tanıklık etti. Olayın baş kahramanları kendine eğlence arayan iki genç adamdan ibaret. Facebook'ta kadınların cinsel hünerlerini puanlamaya yönelik iki Avustralyalı adamın açtığı "Bendaz Root Rate" adındaki sayfa sonlarını hazırladı.

1346155875_r9022139177137.jpg
Yetkililer tarafından uygunsuz olarak kabul edilen sayfa bir süre geçtikten sonra kapatılsa da hedef kitle olarak gençlerin beğenisini çoktan kazanmış, hatta sayfanın beğenilerinin büyük çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu çoktan gözlemlenmişti. Bu durum kurucuların alacağı tepkiyi daha da arttırıyordu.

1346155946_uygunsuz-facebook-sayfasi-baslarina-is-oldu.jpgBendigo şehrinde ortaya çıkan bu olay mahkemeyi hemen harekete geçirdi. Mahkeme, sayfanın kurucuları için "bilgi ağında zararlı içeriğin yayınlandığını" söyledi ve suçlama dosyasına bir çok madde ekledi. Yayınlanan içeriğin, utanç verici olmasının yanısıra, kişilere kalıcı zarar verebileceği sonucuna da vararak, ilginç bir ceza yoluna gitti.

Verilen cezaya baktığımızda sayfanın kurucularından birisine Facebook'u 2 yıl kullanamama (men) cezası verilirken, 6 ay kadar hapsi istendi. Diğer kurucu şahıs ise 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sayfanın kurucuları mahkemenin bu kararına itirazda bulunarak dilekçelerini çoktan verdi bile, bakalım itiraz dilekçelerine mahkeme ne cevap verecek?Yorumlar
hs
sende türk olduğuna göre sana lazım
Cevapla
dede
Türklere lazım aslında
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.