İnternet

Facebook’u kapatmak için 8 neden

Size hayatınızı kurtarmak için 8 neden veriyoruz

Facebook’u kapatmak için 8 neden

Facebook'unuzu kapatmayı düşünüyorsunuz ancak kendinizi ikna etmek yeterli sebep bulamıyor musunuz? Bu yazıdan sonra tekrar düşünmenizi tavsiye ediyorum. İşte Facebook hesabınızı dondurmanız için 8 iyi neden:

1. Bağımlılık

Bağımlılık kelimesi her zaman kabullenilemez bir kelime oldu. Zaten bağımsızlığın kelime anlamında da tam olarak bunun gerektiğini bilmeyenlerimiz olabilir. Facebook başta alışkanlık olarak başladı. Ancak ne zaman insanlar Facebook’larına girmedik gün bırakmadı o zaman Facebook alışkanlık olmaktan çıkarak bir bağımlılık haline dönüştü. Araştırmaya göre kadınların %81’i, erkeklerin %64’ü Facebook bağımlısı. Bir an önce olanların fark edilip bu bağımlılıktan kurtulmamız gerekiyor.

1377428301_1.jpg

2. Kendine daha az güven

Araştırmalara göre Facebook arkadaşlarının albümlerine bakan insanlar kendilerini onların yerinde görebilmek için kötü bir ruh haline bürünüyor. Kendilerinin neden onlar gibi güzel/yakışıklı olmadıklarını düşünerek her zaman kendilerine güvenlerini kaybediyorlar. Yapılan araştırmadaki 600 kişiye göre bunu yapan insanlar çoğunlukla kötü duygularla geçiriyor hayatlarını.

1377428377_2.jpg

3. İş avı

Bir çok iş görüşmesinde artık Facebook’un da adı geçiyor. Bazı iş görüşmelerinde Facebook arkadaş sayınız bile sorulabiliyor. Sizin sosyalliğiniz elbette önemli ancak Facebook’ta takılmak onlara sosyalliğinizi göstermiyor. Bu konuda en doğru seçim Facebook’unuzun olduğunu ancak çok zamanınızı aldığı için deaktif ettiğinizi belirtmeniz ve tabi ki yapmanız olacaktır.

1377428396_3.jpg

4. Üniversiteye giriş

İşe başvuru şartlarında olduğu gibi bazen üniversite ya da yüksek lisans gibi durumlarda da Facebook gibi seçenekler görüşme ve mülakatlarda söz konusu olabiliyor. Sizce de Facebook’u hayatınızdan çıkarmaya değmez mi?

1377428423_4.jpg

5. Ayrılıklar

Kötü ayrılıklar ya da üzgün olduğunuzda Facebook’taki arkadaşlarınızı bu depresif havaya sokmanın bir anlamı olmaz. Ayrıca Facebook’ta sürekli göreceğiniz kişi ve resimlerle de olayları atlanmanız zor olacaktır. Facebook’unuzu kapatın ve kendinizi hayatın hızına bırakın.

1377428445_5.jpg

6. Kıskançlıklar

Facebook üzerinde yapılan ilginç bir araştırmaya göre Facebook insanlarda en çok kıskançlık duygusunu ortaya çıkarıyor. Her kutlamanın her partinin hatta her anının resimlerini ve yerlerini paylaşan insanlar sizin çevrenizde de kesinlikle vardır. Onlara ve kendinize bir iyilik yapın ve onları kendi hallerine bırakın.

1377428467_envy.jpg

7. Sınav Zamanları

Sınavlara çalışmamanın ve zaman öldürmenin bir yolu olarak Facebook en çok sınav zamanlarında bağımlılığını gösteriyor. Bir sınava çalışmak yerine ucu sonu belli olmayan Haber kaynağınızda gezinirken birden saatin geç olduğunu fark ediyor ve sınava uyanmak için yatmaya karar veriyorsunuz, fakat unuttuğunuz bir şey var: sınava çalışmak.

1377428484_7.jpg

8. Gizlilik

Genel olarak sosyal ağlarda ve Facebook’ta da gizlilik konusu çok su götüren bir konu. Graph search araması sayesinde insanlar sizin neler sevdiğinizi neler sevmediğinizi ya da bir çok özelliğinizi buradan araştırabiliyor. İnsanların hayatlarının gizli kalmasının önemi ne yazık ki sadece başlarına bir şey gelmesiyle anlaşılabiliyor. Yine de biz uyarıyı yapalım, gizliliğinizin önemli olması için yüksek rütbeli ya da ünlü olmanıza gerek yok.

 1377428503_8.jpg

Yorumlar
Misafir
devlet kapatsıniyiolur
Cevapla
Misafir
birakin artik su vasifsiz mantik anlayisini ne alakasi var penguenlikle sana ne diyolar sen ne anliyosun. sana hiyar var desem sen...
Cevapla
Misafir
Enteresan tespit... Gezi olaylarında facebook ve twitter olmasa hükümet bu kadar etkilenmezdi. Penguen medyasının yapmaya cesaret edemediği şeyleri insanlar facebooktan yapıyor. Daha önceden facebooku kapatmayı düşünüyordum ama şu gezi olaylarından sonra facebook ve twitter'ın çok gerekli oldğuğunu düşünüyorum. Yoksa siz de hükümet yalakası penguen sitesi misiniz?
Cevapla
Misafir
çok doğru bir tespit olmuş. 14 yıldır eğitim kolduğu yapıyorum aynı şeyleri musterilerimden çok duydum
Cevapla
Misafir
çok güzel bir konuya değinmişsiniz. bunlar facebook hesabını silmek için sadece birkaç neden. ben 1 ay önce 3 yıllık hesabımı sildim. ve facebooku çok gereksiz buluyorum. şu an youtubede takılıyorum.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.