İnternet

Facebook'un hamile üyelerini markalar nasıl anlıyor?

Facebook hakkındaki bu iddialar oldukça tepki görecek gibi.


Ad Age'in iddiasına göre Facebook, beğeni ve ilgi alanlarından yola çıkarak kullanıcıların reklam için nasıl hedeflendikleri konusunda "kasıtlı olarak belirsiz" kalıyor. Business Insider'a göre ise Facebook, 200'den fazla yöntemi web de kullanıcılarının izini sürmek için kullanıyor.

İddialara göre Facebook, reklam aracı olan "sabah bulantısı" "ultrason" veya "hamilelik testi" gibi terimlere hashtag uyguluyor ve bu terimlere göre kullanıcılara reklam sunuyor. Facebook bu iddiaları reddediyor ve reklam pazarlamak için durum güncellemelerinin fazla kullanmadıklarını söylüyor.

1347550550_facebook-pregnant.jpg

Facebook'un sözcülerinden biri ise sonunda Ad Age'e "Tüm reklam verenlerin gizlilik anlayışı bizim anlayışımızla aynı değil" açıklamasını yaptı.

Café Mom'un pazarlama departmanından Kristina Tipton ise bu konuyla ilgili; Facebook sohbetlerindeki belirli kelimeler sayesinde, bir milyondan fazla, hamile olabilecek veya yakın tarihte hamile olan kadın tespit ettiklerini söyledi. Bu sözcükler kişilerin kendi gönderilerinde veya profillerinde yer alıyor. Ad Age, Facebook'u yalan söylemekle suçluyor ve pazarlamacılara verilen bilgilerle Facebook'un demeçleri arasındaki tutarsızlığa dikkat çekiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.