İnternet

Facebook'a ikinci darbe geldi!

Facebook, yüz verilerini oluşturduğu için ek olarak yargılanacak

Facebook'a ikinci darbe geldi!

ABD, Facebook’un pratikleri üzerinde kurduğu baskıyı artırmaya devam ediyor. Yargıç, Facebook’un fotoğraflardaki kişileri etiketleme önerisi sunmak için kullanıcılardan izin almadan onlara ait yüz verileri oluşturmasının yasalara aykırı olduğuna karar verdi.

Yargıç, Facebook’un sonuçları milyarlarca dolar olabilecek toplu davada yargılanmasını istiyor. Mahkeme kararı, Cambridge Analytica veri skandalı sonrasında Facebook’a karşı artan veri gizliliği endişelerini daha da artırıyor.

ABD Bölge Yargıcı James Donato, San Francisco federal mahkemesinde verdiği kararda, yüz temalarına dair sorunun toplu davayla en iyi şekilde çözülebileceğini belirtti. Toplu davada Facebook aleyhine bir karar çıkarsa, söz konusu uygulamadan muzdarip olan tüm kullanıcılar (2 milyarı aşkın Facebook kullanıcısı) göz önünde bulundurularak sosyal ağa astronomik bir ceza kesilebilir.

Facebook'a ikinci darbe geldi! - Resim : 1

ABD'nin Illinois eyaletinden Facebook kullanıcıları, şirketin kullanıcıların izni olmadan özel yaşama müdahale ettiğini öne sürerek, toplu şikayette bulunmuştu. 

Zuckerberg, şirketin kurucusu olarak Facebook’un yaptığı yanlışlardan sorumlu olduğunu belirtmişti. Ayrıca şirketin yalan haber, seçimlere dış müdahale, nefret söylemi ve veri gizliliği de dahil sosyal medyanın kötüye kullanılmasını engellemek için yeterince çaba göstermediğini de kabul etmişti.

Bu yanlışları düzeltmek adına gereken adımı atacağını belirtmesine rağmen Zuckerberg, bu kara lekeden nasıl kurtulacak açıkçası merak konusu.

Yorumlar
sefser
kesinlikle ama kesinlikle akli calisan bir hakim.
Cevapla
stayalive
biri yol göstersin, biri bişiler yapsın. instagram yardım'a ulaşıldığında size yardım etmek için kendi el yazınızla yazılmış kağıda gönderilen kodu ve bunu 2 elinizde gözükecek şekilde tutarken yüzünüzün olduğu bi fotoğraf istiyor. göndermezseniz en ufak bi yardımı bile gerçekleştirmiyor. böyle bir şey nasıl olabilir? buna karşın ne yapmak gerekir?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.