Fotoğrafçılıktan para kazanmanın yolları!

iStockphoto, stok fotoğrafçılığından para kazanmanın yollarını açıkladı!

Fotoğrafçılıktan para kazanmanın yolları!

Dünyadaki stok fotoğrafçılığın lideri iStockphoto, stok fotoğrafçılığı ile para kazanmanın yollarını açıkladı. Fotoğrafçılığa gönül verenlerin çektikleri fotoğrafları iStockphoto'ya  yükleyerek nasıl para kazanabileceklerinin ipuçları şöyle:

Stokta sonsuz konuya ihtiyaç var ama, bazı temel kavramlar daima talep görüyor. İnsanlar toplum, iş, aile, iletişim, eğlence, seyahat ve aşk gibi fikirleri konu edinen imajlar istiyor. Stok başarısının yolu bu fikirlerden birini ifade etmenin orijinal yolunu bulmaktan geçiyor.

Konular ve başlıklar çok geniş  bir kapsamda olduğu için ilginizi ne çekiyorsa onu fotoğraflayın. En iyi işi, çekmekten hoşlandığınız konulara ve size ilham veren kavramlara odaklandığınızda çıkarırsınız.

1325865256_gorsel.jpg

Genelde, insanlar güçlü, basit bir mesaj taşıyan net konuların iyi kompozisyonlu, iyi aydınlatılmış imajlarına ihtiyaç duyuyor. Stok için en iyisi temiz, düzgün ışık ve güçlü kompozisyonlardır.

Bir grafik tasarımcı gibi düşünün. İmajınız sürecin bir parçasıdır. Bir reklam, poster ya da afişin bir parçası haline gelebilir. Bir gazete haberindeki ya da blog makalesindeki fikri betimlemek için kullanılabilir. Net kavramların güçlü kompozisyonlarını yaratırsanız, tasarımcılar sizi sever.

Genellikle birileri imajınıza metin eklemek isteyecektir. Dolayısıyla onlara kompozisyonda biraz kopyalama alanı verin: bir tasarımcının metni ya da markayı girebileceği negatif bir alan.

İnsanlar, sıradan insanların imajlarını seviyor. İşe başlamak için profesyonel modellere para harcamanıza gerek yok. Fotoğraf çektirmeyi seven insanlar bulun. Stok fotoğrafçılığının temel ilkelerini açıklayın ?imajlarının ne şekilde kullanılabileceğini- ve bir portföy oluşturun.

Şu anda en büyük trend insanların doğal, otantik görünümlü imajlarına yönelik: poz verilmiş ya da sahnelenmiş  görünmemekle birlikte, tekniği ve kompozisyonu güçlü çekimler.

Fotoğraf Standartları: http://www.istockphoto.com/article_view.php?ID=1128

Anlık görüntüler mi çekiyorsunuz http://www.istockphoto.com/article_view.php?ID=146

Bir tasarımcı gibi düşünün:http://www.istockphoto.com/article_view.php?ID=139

iStockphoto'ya yeni katkıda bulunanlar için yükleme tüyoları:
Bir dosya sunmadan önce, onu her açıdan gözden geçirin ve dosyanın iyi odaklı ve kaliteli olduğundan emin olun.

iStockphoto'ya katkıda bulunmak için başvuru yaptığınızda, yüklediğiniz örneklerin çeşitli olduğundan yani hepsinin aynı konuda olmadığından- emin olun.

En önemlisi, dosyalarınızın NASIL lisanslandırılacağını anlamanız.Modellerle çekim yapıyorsanız, imzalayacakları model izi formlarını her zaman yanınızda bulundurun ve modele dosyaların ne şekilde kullanılabileceğini açıklayın.
En önemlisi, yapıcı eleştiriler alın ve bunlardan öğrenin.