İnternet

Gençler neden Snapchat'i tercih ediyor?

16-22 yaş arası gençlerin en çok tercih ettiği sosyal ağ platformu Snapchat. Peki gençler neden Snapchat kullanmayı tercih ediyor?


Dünya'daki internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunun internetteki vaktini genel olarak geçirdiği sosyal ağ platformları gün geçtikçe gelişmeye ve farklılaşmaya devam ediyor. Özellikle Facebook'un büyümesiyle birlikte sosyal ağlar daha geniş bir kitleye erişmiş ve internetin büyümesine de fayda sağlamıştı.

Zaman içinde hızla büyüyen ve gelişen bu platformlar sayesinde internet dünyasındaki içerikler hızlı bir şekilde tüketilir hale geldi. Artık dünyanın gündemi saniyesinde değişebiliyor ve insanlar sosyal mecralarda "anı yaşıyor". Hızlı içerik tüketimi denildiğinde akla gelen ilk sosyal ağ şüphesiz Snapchat. Hem eğlence hem de bilgi edinme amacıyla kullanabildiğimiz Snapchat günümüz içerik tüketiminin en yaygın modellerinden birine sahip olduğu için 16-22 yaş arasındaki gençler en çok Snapchat'te vakit geçirmeyi tercih ediyor. Bu yazımızda gençlerin Snapchat'i tercih etmesindeki 5 önemli nedene gözatabilirsiniz.

Eğlence İçerikleri Oluşturulması

1461770580_snapchat-fun.jpg

Snapchat'te kullanıcılar anlık olarak komik anlarını paylaşabiliyor, yüz değiştirme özelliği sayesinde farklı yüzleri kendi vücutlarında gibi gösterebiliyor ve çeşitli materyalleri Snaplerine ekleyebiliyorlar. Böylelikle eğlenceli içerikler oluşuturulması da Snapchat'in tercih edilmesindeki diğer önemli nedenlerden biri olarak görülüyor.

Sayfalarda ilerleyerek diğer nedenleri de inceleyebilirsiniz.

Anlık Paylaşımlar Yapılması

1461771188_snap.jpg

Hızlı içerik tüketim dünyasında Snapchat'te paylaşımların anlık olarak yapılması ve sadece bir kez görüntülenmesi gençlerin Snapchat'i tercih etmesindeki en önemli etken. Ayrıca bir kişiye kaydolmasını istemediğiniz bir içeriğin ulaşması konusunda da Snapchat kullanıcılara bir hayli yardımcı oluyor. Peki birkaç saniye sonra silinen bu içerikler Snapchat'in veritabanından da tamamen siliniyor mu? Bu konu henüz netlik kazanmış değil.

Herkese Açık Takipçi Sayısı Olmaması

1461771275_snapchat-followers.jpg

Twitter ve Instagram gibi sosyal ağlarda herkese açık bir şekilde görünen takipçi sayısının olması kullanıcılarda üstünlük ya da kendini küçük görme gibi sorunlara neden olabiliyor. Bu da takipçi sayısını yükseltmek isteyen kişileri kendi gibi davranmayıp farklı yöntemlere başvurmasına yol açabiliyor. Snapchat'te kaç kişinin sizin Snaplerinizi gördüğü gibi detaylar herkese açık bir şekilde paylaşılmadığı için kişiler Snapchat'te daha rahat ve kendileri gibi hareket edebiliyorlar.

Bilgiye Hızlı Erişim Sağlaması

1461770673_snapchat-discover.png

Özellikle Snapchat'teki "Keşfet" modu sayesinde kullanıcılar çok basit bir şekilde haberleri veya diğer içerikleri görebiliyor, bir web sitesini ziyaret etme ihtiyacı duymadan içeriği tamamen Snapchat üzerinden okuyabiliyor ya da seyredebiliyor. Elbette diğer sosyal ağlar sayesinde de bilgiye hızlı bir şekilde erişebiliyoruz ancak Snapchat hem arayüzü hem de kullanım alanlarıyla bu noktada diğer sosyal ağların önüne geçiyor.

Kişisel Bilgilerin Hızlı Paylaşılması

1461771492_snapchat-snap.jpg

Eğer kişisel hayatınızın gidişatından bazı anları paylaşmak istiyorsanız Snapchat sayesinde video ya da fotoğraf olarak bu anı paylaşabilir, kolayca Snapchat'teki arkadaşlarınıza ulaştırabilirsiniz. Örneğin bir konserde, etkinlikte ya da seyahatte yaptıklarınızı paylaşmak, anlık olarak arkadaşlarınıza ulaştırmak istiyorsanız bu konuda da en başarılı sosyal ağlardan biri Snapchat.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.