İnternet

Gezi Parkı için 24 saatte rekor tweet

Son günlerde ülkemizin gündemini oluşturan Gezi Parkı protestolarında sosyal medyanın önemli bir etkisi görülüyor.

Gezi Parkı için 24 saatte rekor tweet

Sosyal medyanın en büyük etkisini Arap Baharı olaylarında görmüştük. Ülkemizde de şu sıralar yaşanan protestoların da bu denli artış göstermesinde kuşkusuz sosyal medya etkin rol oynadı. New York Üniversitesi Sosyal Medya ve Siyaset Katılım laboratuvarı (SmaPP), Türkiye’de yaşanan Gezi protestolarının Twitter’da yarattığı trafiği ölçtü.
1370411212_1306030222twitter.hlarge.jpg

24 saatte 2 milyondan fazla tweet atılırken, söz konusu tweet’lerin %88’i ise Türkçe olarak atıldı. Atılan 2 milyon tweet’in büyük kısmı üç hashtag altında belirdi. Cuma günü yerel saatle 16.00 ile Cumartesi 16.00 arasında atılan tweet sayıları şu şekilde: #direngeziparkı: 950 bin tweet, #occupygezi: 170 bin tweet, #geziparki: 50 bin tweet.

SMaPP, birçok bölgede 3G bağlantısında sıkıntı yaşanmasına rağmen tweet miktarının çok yüksek olduğunu belirtirken, El Cezire internet bağlantısı sıkıntısını aşmak için birçok ev ve işyerinde Wi-Fi şifrelerinin kaldırıldığını belirtti.

Yorumlar
misafir
ortalığı yık sonra çevrecilik dersi ver. polise tahrik et sınra saldırıyor de. emparyalistlerin piyonu ol sonra şah beni yedi de
Cevapla
misafir
Allah birtek sizleri akıl fikir sahibi yaratmış bizleride capulcu herkes eğri yanlış birtek siz dogru sütten çıkmış ak kassik sizin her yaniniz fitne
Cevapla
ramiz çapulcu
halkın çoğunluğu secmedi hile ile iktidar oldu önce vekil aslına saygı göstersin yoksa ogretirler yeegggeeeennnn
Cevapla
Misafir
Vatanini seven ülkesine zarar vermez ortaligi yakıp yıkmak bir hak değildir.
Cevapla
Misafir
Bizde ne kadina nede devlet malina el kalkmaz Biz boyle gorduk.YANLISAM YANLIS DEYIN!
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.