İnternet

GittiGidiyor, 2014’ün ilk çeyreğinde daha da büyüdü

Dünyanın önde gelen online pazaryeri eBay'in Türkiye iştiraki GittiGidiyor.com, 2014’ün ilk çeyreğinde %26 büyüdü.

GittiGidiyor, 2014’ün ilk çeyreğinde daha da büyüdü

Her 3 saniyede 1 ürünün satıldığı GittiGidiyor.com üzerinde, aylık ortalama 600 bin adet satış ile, 2001 yılından bu yana 30 milyonun üzerinde satış gerçekleştirildi. Ayda ortalama 27.5 milyon ziyaret alan, 4 bine yakın kategoride, 7 milyonu aşkın ürün sunan GittiGidiyor.com’da, 2014’ün ilk 3 ayında toplam 2 milyon 670 bin ürün satıldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK), bazı ürünlerde kredi kartına taksit sayısını 9 ile sınırlandıran; bazı ürünlerde ise tamamen kaldıran düzenlemesi 1 Şubat'tan itibaren yürürlüğe girmişti. Özellikle elektronik satışlarını etkileyeceği düşünülen düzenlemeye rağmen, bu kategoride en güçlü e-ticaret sitelerinden biri olan GittiGidiyor, 2014’ün ilk 3 ayında %26 büyüdü.  

Perakende sektöründe “çok kanallı satış stratejisi” dönemi

E-ticarette, en hızlı büyüyen kanallardan biri olan mobil alanda sektörün gelişmesine öncülük eden GittiGidiyor’un uygulamalarının indirilme sayısı 1.5 milyonu aşmış durumda. iPad, iPhone, Android telefon, Android tablet uygulamaları ve mobil site üzerinden hizmet veren GittiGidiyor, kullanıcılarına her an her yerden güvenli alışveriş deneyimini yaşatıyor.

 1400654187_gittigidiyor-genel-muduru-gulfem-toygar.jpeg

Ticaretin dönüşümünde mobil, liderliği ele almış durumda. Teknoloji, tüketici deneyimini değiştiriyor. Artık  ticaret nerede olduğundan çok kullanıcının etkileşimi ile ilgili. Son beş yılda akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmezi oldu ve bu her şeyi değiştirmeye başladı, offline ve online ticaretin sınırları kalktı, artık önemli olan biri veya diğeri değil bir araya gelerek tüketiciye daha fazla seçenek ve konfor sağlıyor olmaları. eBay ve GittiGidiyor’un ilkelerinden biri olan birlikte ticaretin önceliği bu fırsat dünyasını hem alıcı hem satıcı için yaratmak olduğunu belirten Toygar, “eBay’in Deloitte ile birlikte yaptığı bir araştırma, online ve offline alışverişin giderek entegre olduğunu ve online pazaryerlerinin lider perakendecilerin mağaza satışlarını artırdığını gösteriyor. Bu durum hem online hem offline satış işlemlerinin hacminin giderek büyümekte olduğuna işaret ediyor. Hayatımıza giren mobil uygulamalarla zamandan ve mekandan bağımsız alışveriş yapabilme imkanı da satışları artıran bir diğer etken. Sektörün lider oyuncularından biri olarak, Türkiye e-ticaret pazarındaki gelişme ve büyüme iş hacmimizi olumlu etkiliyor. Ayrıca Mayıs ayında yeni bir projemiz hayata geçiyor olacak, Türkiye’de ilk defa kurguladığımız oluşum ile kullanıcılarımız farklı bir online alışveriş deneyimi yaşayacak” dedi.

eBay’in toplam etkin ticaret hacmi 58 milyar dolara ulaştı

GittiGidiyor’u satın alarak Türkiye’deki e-ticaret sektörüne giriş yapan dünyanın önde gelen online pazaryeri eBay de büyüme rakamlarını açıkladı: 2014’ün ilk çeyreğinde, şirketin toplam etkin ticaret hacmi önceki yılın aynı dönemine göre %24 büyüyerek 58 milyar dolara ulaştı. Sınırötesi ticaret hacminin, toplam etkin ticaret içerisindeki payı ise %22 ile 13 milyar dolar mertebesinde gerçekleşti. Aynı çeyrekte eBay’in mobil ticaret hacmi, toplamda 240 milyon üzerinde indirilme sayısı ile önceki yılın aynı dönemine göre %70 büyüdü.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.