Google 50 TL'ye satıldı! Şaka değil! Bu hata Google'ı üzecek!

İnternet ve teknoloji devi Google, ilginç bir olay ile gündeme geldi. Google'ın alan adı yaşanan hatadan dolayı 50 TL gibi komik bir rakama satıldı.

Google 50 TL'ye satıldı! Şaka değil! Bu hata Google'ı üzecek!

Google'ın alan adı bir ülkede satışa yaşanan bir hatadan dolayı satışa çıktı. Yaşanan bu hataya değerlendiren bir kişi Google'ın alan adını 50 TL gibi inanılmaz derecede komik bir rakama satın aldı. Peki, bu olay nasıl patlak verdi?

Arjantin'deki insanlar, birkaç saat boyunca Google'ın arama motoruna erişemediler. Bu erişim sorunu sonrasında alan adının satılık olduğunu keşfettikten biri 50 TL'yi verdi ve Google'ı satın aldı.

Nicolás Kuroña, Google alan adını yalnızca 540 Arjantin Pezosu yani 50 TL ile satın aldı. Kulağa çılgınca gelse de, kullanıcı alanı yasal olarak satın aldığını açıkladı. MercoPress tarafından hazırlanan bir rapora göre, kullanıcı google.com.ar etki alanının 21 Nisan'da süresinin dolduğunu ve satın alınmaya hazır olduğunu iddia etti.

Bu, arama motoru web sitesinin birkaç saatliğine geçici olarak kapatılmasına yol açtı. Google'ın Arjantin'in google.com.ar alanını yenilemeyi unutmasından dolayı yaşanan bu olaya siber güvenlik dilinde Cybersquatting deniyor. Cybersquatting yaparak başka firmanın alan adını satın almak da yasa dışı değil. Buna ilk gelen alır mantığı diyebiliriz.

Google 50 TL'ye satıldı! Şaka değil! Bu hata Google'ı üzecek! - Resim : 1

Ancak yaşanan bu olaydan sonra arama motoru devinin düğmeye bastığı ve alan adını tekrardan aldığı söyleniyor. Şimdilik ne Google ne de alan adını satan nic.ar sicil dairesi bu olay hakkında yorum yapmadı. Gelişmeler yaşandıkça sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Bakalım Google cephesinden bir açıklama gelecek mi?