İnternet

Google artık Alphabet bünyesinde bir kuruluş

Google ve alt birimlerinin çatısını bundan sonraki süreçte Alphabet (yeni kuruluş) oluşturacak.

Google artık Alphabet bünyesinde bir kuruluş

Dünyanın bir numaralı arama motoru Google cephesinde yeniden yapılanma süreci başladı. İşe ilk olarak bir arama motoru olarak başlayan ancak halihazırda endüstrinin birçok yan kuruluşunda hizmetler sunan Google bundan sonraki süreçte Alphabet (alfabe) adından bir kuruluşun bünyesinde olacak. Alphabet Google’ın kurucuları Sergey Brin ve Larry Page tarafından yönetilecek dev bir holding olacak. 

Alphabet’i kısaca özetlemek gerekirse; Google ve Google bünyesinde yer alan bütün alt birimler bundan sonra Alphabet’e bağlı kuruluşlar olacak. İnternet adresi “abc.xyz” olarak belirlenen Alphabet, Google’ın mevcut birimleriyle sınırlı kalmayacak. Sergey Brin ve Larry Page alfabede yer alan 26 harfi bir şirketle temsil etmeyi hedefliyor.

Şu an alfabedeki “G” harfini Google oluşturuyor. Google; Android, YouTube, haritalar, arama motoru ve reklam alt birimleriyle Alphabet’in en önemli ayağını oluşturacak. "X" harfi ise birçok projeyle gündeme gelen Google'ın X laboratuvarını temsil ediyor. 26 harfin birçoğu şimdilik boş ve ileride gerçekleştirilecek satın alımlarla doldurulacak.

Google’ın eski CEO’su Larry Page, yeni yapılanmanın büyüyen Google’ı ve çalışmalarını doğru şekilde yönetebilmek için önemli bir adım olduğunu ifade ediyor. Yeni yapılanmayla birlikte Google’da görev değişikliği de gerçekleşti. Android’in bir numarası olan Sundar Pichai Google’ın yeni CEO’su oldu. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.