İnternet

Google Chrome artık daha az RAM tüketecek

45 numaralı sürüme yükseltilen Google Chrome pil ve RAM tarafından önemli gelişmeleri getiriyor.

Google Chrome artık daha az RAM tüketecek

Google popüler tarayıcısı Chrome için kapsamlı bir güncelleme başlattı. PC, Mac ve Linux için yayınlanan güncellemeyle Chrome 45 numaralı sürüme yükseltiliyor. Güncelleme içeriğindeki en önemli yenilikler ise bellek kullanımının azaltılması ve flash reklamların sonlandırılması oldu.

Chrome 45’le birlikte RAM yönetimi artırıldı. Chrome’un yeni sürümünde RAM kullanımı, aktif olan ve olmayan sekmelerde yeniden düzenleniyor. Bu sayede aktif olmayan sekmelerin RAM üzerindeki etkisi azaltılıyor. Chrome’un yeni sürümüyle birlikte %10 oranında daha fazla bellek artık özgür.  Google, Chrome 45 ve Chrome 43’ün RAM kullanım değerlerini gösteren videoyla bunu kullanıcılara gösteriyor. Alt bölümde söz konusu videoya göz atabilirsiniz.

Google Chrome’un 45 numaralı sürümüyle artık flash video oynatımı da sona eriyor. Video oynatımların sonlandırılması dizüstü bilgisayarda pil süresini %15 oranında artırıyor. Bir diğer yenilik ise “açık olan sekmelerin yeniden yüklenmesi” seçeneği önemli ölçüde hızlandırılmış. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.