İnternet

Google, Drone Yardımıyla 5G İnternet Testleri Yapabilir

Google'ın Project Loon kapsamında ilerleyen dönemlerde drone'lar ile 5G internet dağıtacağı iddia ediliyor

Google, Drone Yardımıyla 5G İnternet Testleri Yapabilir

Google'ın Project Loon ile bütün dünyayı internet sunma projesi uzun zamandır biliniyor. Bu proje ile özellikle internet bağlantısı olmayan yerlere de erişim sunmayı hedefleyen Google'ın projeyi daha geliştirip drone'lar ile 5G teknolojisini kullanacağı iddia ediliyor.

1454163613_google-drone-5g.jpg

 İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR >> 

Google'ın SkyBender adı verdiği yeni projesi ile drone kullanımı sayesinde 5G internet bağlantısını sunacağı söyleniyor. Şu anda New Mexico'da Spaceport America denilen bir bölgede 15 km kare alanı kiralayarak bu projenin testlerini gerçekleştirdiği ifade ediliyor. Testlerin amacı prototip olan alıcıların ve mikro dalga radyo frekanslarını taşıyan droneların uyumunu arttırabilmek.

Washington Üniversitesi'nde bulunan Elektrik Mühendesliği Profesörü Jacques Rudell, mikro dalganın şu anda telefonlar tarafından yoğun bir şekilde kullanılan spektrumlardan bağımsız olduğu için ciddi bir avantaj sağlayacını belirtti. Bu teknolojinin dezavantajı ise standart telefon sinyallerinden daha düşük bir kapsama alanı olması. 

FCC tarafından da Temmuz ayına kadar test için gerekli izinleri alan Google'ın bu proje ile özellikle iletişimin 1. öncelikli gerektiği alanlarda hava desteği ile internet erişimi sunmak istemesi olarak açıklandı. 

 
 
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.