İnternet

Google Fransa hükümetinin tehdidine boyun eğdi

Google, Fransız medyasına telif hakkı ödemeyi kabul etti.

Google Fransa hükümetinin tehdidine boyun eğdi

Fransa'da hükümetin ağır baskılarına dayanamayan dev arama motoru Google, Fransız medyasına telif hakkı ödemeyi kabul etti. Google, Fransız medya kuruluşlarıyla yapılan ön anlaşma gereğince oluşturulacak fona telif hakkı olarak ilk etapta 60 milyon avro ödeyecek.

Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı François Hollande ve Kültür Bakanı Aurelie Filippette ile Google Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt'in yaptığı görüşmelerin ardından, söz konusu uzlaşma sağlandı.

1359882352_google-must-pay-for-libelous-search-result-says-court-6f851f810f.jpg

İlk defa bir uluslararası arama motorunun telif hakkı ödemeyi kabul etmesi itibarıyla söz konusu mutabakatı Fransa hükümeti, ''tarihi bir anlaşma'' olarak niteledi. Fransız medyasıyla Google'ın, yaptığı ön anlaşmanın nasıl işleyeceği ve medya kuruluşlarının bundan nasıl faydalanacağı önümüzdeki günlerde belli olacak.

Fransız hükümeti, Google hakkında, ülke medyasında yer alan haberleri telif hakkı ödemeden arama motoruna koyduğu gerekçesiyle mahkemeye suç duyurusu yapma tehdidinde bulunmuştu.

Yorumlar
Misafir
Tabi ya bunlar fransız gariban Türk böyle birşey istese google bizi tehdit ederdi . . .
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.