İnternet

Google, internetteki sansürü böyle delecek!

Google, internetteki sansürlere uProxy ile engel olacak.

Google, internetteki sansürü böyle delecek!

Son zamanlarda internete getirilen sansür gündemden düşmüyor. Geçtiğimiz günlerde Torba Tasarı’nın internet yayınlarının engellenmesiyle ilgili yeni kurallar getiren bölümü Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.

İnternetin insanlığın ortak alanı olduğunu düşünen Google, bazı ülkelerin vatandaşlarına yönelik uyguladığı internet sansürlerini engelleyecek olan uProxy eklentisini sunmaya hazırlanıyor. uProxy, geçtiğimiz yıl Ekim ayında Google tarafından ilk kez tanıtıldı ve Chrome ve Firefox web tarayıcıları ile kullanılabilecek tamamen ücretsiz bir eklenti olarak kullanıcıya sunulacak.

1392069810_uproxy.jpg

Peki uProxy, nasıl çalışıyor? Eklenti kullanıcının, ABD veya Avrupa’da yaşayan arkadaşlarının internet sunucularına bağlanarak, sanki bu ülkedeymiş gibi sansürsüz internet kullanmasını sağlıyor. Bu durumda uProxy’yi kullanabilmek için, yurt dışında yaşayan, güvenilir bir tanıdığa ihtiyacınız olacak.

Washington Üniversitesi’ndeki bilim adamları, Google ve Brave New Software şirketi tarafından geliştirilen uProxy henüz deneme aşamasında. Eklentinin bu yaz aylarında kullanıma sunulması bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.