İnternet

Google Maps in yeni marifeti!

Google'ın ülkemizde satılan cep telefonlarda yüklü gelmesine karşın yeni sürümüne güncellenemeyen uygulaması Maps'in yeni sürümü 6.0 hazır.


Yeni sürümünü en büyük özelliği artık bina içlerini de göstermesi. Bu bağlamda Google artık bir bina hakkında bilgi edindiğinde bu doğrudan haritaya ekleniyor. Elde edilen bilgiler arasında binadaki odalar, giyinme kabinleri ve lavabo gibi yerleri görebilmek mümkün.
1324210882_20111201164229.jpg

Bu özellik ile sadece kat planlarını kullanıma sunmakla kalmıyor, aynı zamanda kapalı mekan GPS sistemiyle de sizi takip edebiliyor. "GPS güvenilir değil ve kapalı mekanlarda iyi çalışmıyor. Daha önce benzer bilgileri "mavi nokta" özelliği için kullanmıştık. Şimdi bu özelliği iyileştirerek 5-10 metre sapma ile çok daha geliştirdik" diyor Google Maps proje yöneticisi Steve Lee.

Binaların sisteme aktarılabilmesi için daha önceden bir takım oluşturuluyor ve söz konusu binaya yönlendiriliyor. Daha sonra bu takım binanın her bir bölümünün haritasını çıkarıyor. Fakat bu işlemin üzerinde 360 derecelik bir kamera yer alan Stree View aracını kullanmak kadar basit olmadığı dile getiriliyor.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.