İnternet

Google, Mars’ta sıvı halde bulunan suyu anasayfaya taşıdı

Mars, Google anasayfasında Doodle oldu.

Google, Mars’ta sıvı halde bulunan suyu anasayfaya taşıdı

Tatil günlerini ve yıl dönümlerini kutlamak, ünlü sanatçıları, kâşifleri ve bilim insanlarını anmak amacıyla Google logosunda yapılan eğlenceli, şaşırtıcı ve bazen de spontane değişiklikler olan Doodle'lara bir yenisi daha eklendi. Google, NASA’nın dün yaptığı “Mars’ta sıvı halde su bulundu” tarihi açıklamasını anasayfasına taşıdı. Google, Mars gezegeninde keşfedilen sıvı suyu eğlenceli bir şekilde yansıtıyor. 

1443493116_evidence-of-water-found-on-mars-5652760466817024.2-hp.gif

İlgili haberimizi hatırlayacak olursak; Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Washington'da düzenlediği ve NASA TV aracılığıyla canlı yayınlanan basın toplantısında Mars’ta belli şartlarda sıvı halde su bulunduğunu açıkladı. 2006'dan bu yana Mars'ın yörüngesinde dönen aracın sağladığı verilere göre Mars yüzeyinde yaz aylarında kanyon ve kraterlerde sıvı halde suya rastlandı.

Daha önce yapılan araştırmalar Mars yüzeyinde suyun donmuş halde bulunduğu ispatlamıştı, ancak sıvı halde keşfedilen su Kızıl Gezegen’de yaşamın sürdürülebilir olması adına en önemli adım olarak gösteriliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.