İnternet

Google, Orkut'u kapatıyor!

Google‘ın sosyal ağlar konusundaki şansı bir türlü yaver gitmiyor.


Google‘ın sosyal ağlar konusundaki şansı bir türlü yaver gitmiyor. Adeta emrivaki yapılarak kullandırılmasına rağmen, Google+ hala Arizona çölleri kadar boş ve sessiz. Google’ın 2008′de satın aldığı ve o zamandan beri en azından Brezilya ve Hindistan’da nispeten başarılı bir grafiği bulunan Orkut da eylül sonunda kapatılacak.

Google, sadece Brezilya ve Hindistan’la sınırlı diyebileceğimiz Orkut’a harcadığı enerjiyi YouTube, Blogger ve Google+ için harcamayı tercih edeceğini belirterek Orkut’u kapatmaya karar verdiğini açıkladı. Yeni kayıtlar durdurulmuş olsa da, halihazırdaki kullanıcılar sitede istedikleri işlemi yapmayı 30 Eylül tarihine kadar sürdürebilecekler. Site kapatıldıktan sonra ise, sitedeki fotoğraf, paylaşım, profil verileri gibi tüm içeriği Google Takeout aracını kullanarak dışa aktarmak mümkün olacak.

1404247880_img20140701233639.jpg

Google’ın kapatma kararıyla ilgili resmi açıklaması kaynaklarını daha önemli mecralara sevk etmek istemesi olsa da, Google+ gibi sevilmeyen ve istenmeyen bir sosyal ağa enerji harcama konusundaki inadını anlamak zor. Geçtiğimiz nisan ayında firmanın Google+’ın ipini çekmeyi veya bu platformu bir tür uyku moduna almayı istediğine ilişkin söylentiler çıkmıştı. Bu haberler ciddiyse Google+ üzerinde yürütülecek çalışma, ağın güçlendirilmesi yerine parçalanması odaklı olabilir. Belki de Google Picasa gibi hizmetlerini ne kadar sevdiğimizi hatırlayarak Google+’ı tekrar Hangouts ve Photos (Picasa) gibi parçalarına ayırır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.