İnternet

Google Yaz Gündönümü'nü Doodle ile kutladı

Google Yaz Gündönümü için anasayfasında Doodle yayınladı.


Google bugün yine anasayfasında bir Doodle hazırladı. Dev arama motoru bugünkü Doodle’ını Yaz Gündönümü için yaptı. Hareketli bir Doodle hazırlayan Google, Doodle tasarımında yaz gelince denizlere akın eden insanları örnek aldı.

Christoph Niemann tarafından hazırlanan hareketli Doodle Google'a girenleri karşılıyor. Doodle hareketli dalgalarla yazın geldiğini hatırlatıyor.

1371787578_yaz-gundonumu.jpeg

Gündönümü, yılda iki kez tekrarlanan ve güneşin dünyaya (ekvator çizgisine) en uzak mesafede olduğu ana verilen addır. Günlerin ve gecelerin kısalmaya veya uzamaya başladığı andır.

Yaz gündönümü, güneş ışıklarının Yengeç Dönencesi'ne yılda bir kez dik geldiği an. Kuzey yarıkürede en uzun gündüz yaşanır ve günler kısalmaya, güney yarıkürede en kısa gündüz yaşanır ve günler uzamaya başlar.

Yaz gündönümü 4 yılda bir 20 Haziran'da kutlanır. Bu tarih bazı ülkelerde kuzey yarıkürede yazın, güney yarıkürede kışın başlangıcı sayılır. Bununla beraber bazı ülkelerde de yazın veya kışın tam ortası kabul edilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.