İnternet

Google yeni özellikleriyle karşınızda!

Google rakip tanimiyor. Grafik, ses arama özellikleriyle de kullanıcıların ve dünyanin ilgisini kendi üzerine rahatlıkla çekebiliyor.


Dünyada arama motoru denilince akla gelen isim Google yeni özelliğini yayınladı. Artık Google üzerinden başka bir arama motoruna veya uygulamalara ihtiyaç duymadan görsellerle arayabiliyorsunuz.

Google'da görselle arama yapabilmek için öncelikle görsel arama ana sayfasından, arama çubuğunun hemen yanında bulunan kamera işaretine tıklıyorsunuz. Buradan isterseniz bir bağıntıyı isterseniz de bilgisayarınızda bulunan bir görseli seçiyorsunuz. Daha sonra Google sizlere görselinizin arama sonuçlarını taşıyor.

Bu yeni özellik, özellikle elindeki bir fotoğrafın daha yüksek çözünürlüklü hallerini arayanların çok işine yarayacaktır. Google'ın bu özelliği eklemesi diğer görsel araması yapan sitelerin de sonunu rahatlikla getirebilir.

İki Yeni Özellik

1.Voice Search: Google?ın konuşma tanıma sistemi mobil cihazlarda daha önceden kullanılmaya başlanmıştı. Şimdi ise bütün sistemler için sunulan bu özellikte anlaşılacağı üzere, mikrofonunuza söyleyerek aramak istediğiniz şeye Google?dan ulaşabiliyorsunuz. Özellikle yazması zor olan ya da nasıl yazıldığını bilmediğiniz kelimelerde ya da arama işlemlerinizi hızlandırmak için bu özelliği kullanabilirsiniz.

2.Search by Image: Benzer fotoğraf arama özelliğinin yanı sıra artık resimlerinizi referans göstererek de arama yapabileceksiniz. Örneğin adını bilmediğiniz bir hayvanın fotoğrafını Google arama çubuğuna bıraktığınızda o fotoğraf ile ilişkili olan bilgileri size sunabilecek. Ya da tatil için gittiğiniz ülkedeki sanatsal objelerin arama sonuçlarına çektiğiniz fotoğrafı aratarak ulaşabileceksiniz.

3.Instant Pages: Google'da yaptığınız aramalarda siz seçim yapana kadar, Google sizin için en iyi sonuçları arkaplanda yüklemeye başlıyor. Siz ise bu sonuçlardan birine tıkladığınızda sayfa hiç bekletmeden direkt olarak açılıyor.

Teknoloji sitesi Teknolojioku.com bu yeni özelliklerin nasıl çalıştığını anlattı.

Bir resmin binlerce kelimeye bedel olduğunu düşünen Google, aslında çoğu kişinin aklından geçen ve keşke olsa dediği resim arama özelliğini kullanıma sundu.

Bu yöntemi kullanmak çok kolay. Yapmanız gereken şey images.google.com adresine girmek ve arama çubuğuna resmi sürüklemek.

Arama çubuğunun yanında duran küçük kamera işaretine tıklarsanız, açılan bölüme resmin URL'sini yazarak da  arama yapabilirsiniz.

Search by Image adı verilen bu özellik için Firefox ve Chrome'da eklentiler de hazırlanmış durumda. Bunlar ile bu işlemi daha kolay yapabiliyorsunuz.Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.