İnternet

Google+'daki değişim isyana sebep oldu!

Son zamanlarda yeni arayüzü ile adından sıkça bahsettiren Google+ tepkiler almaya devam ediyor!

Google+'daki değişim isyana sebep oldu!

Geçtiğimiz günlerde Google+ yepyeni bir tasarım ile çıktı kullanıcıların karşısına. İlk çıktığı günden beri Facebook'a rakip olarak geleceğini, tasarım konusundan ondan tamamen bağımsız olacağını, kullanıcıların sosyal medyada alternatif isteyeceğini ve bu sebeple Google+'ı tercih edeceği ileri sürülen fakat bir türlü beklenen ilgiyi göremeyen Google + için geliştiricilerin yaptığı bu yeni tasarım bakın kimlerin neden tepkisini aldı?

İlk tepki, Google + için ücretsiz araçlar geliştiren Mohamed Mansour'dan geldi:
"Değişim iyidir, fakat daha iyi olan ne biliyor musunuz? Bu platformu geliştirmek için ücretsiz olarak yüzlerce saatini harcayan üçüncü parti geliştirici topluluğuyla olan ilişki. Geçiş süreci dediğimiz şeye ne oldu?" dedi ve devam etti: "Benim uygulamalarım ve eklentilerim son 10 ayda 2 milyonun üzerinde indirildi. Bu platformu sevdim ve onu daha keyifli ve daha iyi deneyim verir hale getirmek için şahsi zamanımdan bile verdim. Peki ya siz neden böyle köklü bir değişikliğin yapılacağını geliştiricilere söylemediniz? Şimdi, Google+'ı ziyaret eden yüzbinlerce kişi hatalarla, açılan pencerelerle dolu eksik bir deneyim yaşıyor, aynı zamanda bizim binlerce saatlik yoğun çalışmalarımız yabana gitmiş oluyor."

1334756411_89.jpg

Google'ın cevabı gecikmedi!

Oluşan tepkilerden yalnızca birini verdiğimiz yukarıdaki tepkiye yanıt fazla gecikmedi, Google cevapladı... Geliştiriciler için resmi bir API yayınlamadıklari için yapılan işleri desteklemeyeceklerini belirtti.

Google cephesinden gelen açıklama şu şekilde devam etti: "https://developers.google.com/+" sitesinde yayınlanacak resmi API üzerinden gelişime ve desteğe devam edeceğiz. Lütfen bizimle iletişime geçmek için bu siteyi kullanın, eklemek ya da geliştirmek istediğiniz her şey için... Bunu belirtiyoruz, çünkü belgelenmemiş veya resmi olmayan yüzeylerde geliştirilen uygulamalara destek veremeyiz. Zaten böyle bir durumla karşılaştığımızda, ilk günden beri, geliştiriciye ulaşıp bu durumu oldukça hızlı bir şekilde düzeltiyoruz." denildi.

*Resmi olmayan API'ler için geçit vermeme kararı Google+'sın gelişmesini bir nebze de olsa etkiliyor. Anlaşılan Google+'ın aktifliğini uzun bir süre daha aynı istikrarda göreceğiz.


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.