İnternet

Google'dan Antoni Gaudi'ye özel Doodle

Google anasayfasında Antoni Gaudi'ye özel Doodle yayınladı.


Google bugün anasayfasında bir Dodle hazırladı ve bu Doodle ile Antoni Gaudi'nin 161. doğum gününü kutladı.

Tam adı Antoni Plàcid Guillem Gaudí i Cornet olan Antoni Gaudi, Barselona'nın en ünlü mimari eserlerinin sahibi olarak bilinir. Google hazırladığı Doodle’da bu mimari eserlerde görüntüler yayınlamış.

1372132387_antonigauds161stbirthday-1539005.2-hp.jpg

Antoni Gaudi'nin hayatı

İspanya'da Art Nouveau akımının öncüsü olan Katalan mimar Gaudi, 25 Haziran 1852'de Katalonya'nın Reus kentinde doğmuştur. Mimari eğitimine 1869'da başlamıştır. Askerlik ve çeşitli başka nedenlerle bu eğitim 8 yıl sürmüştür. Eğitimini tamamladığı 1878 yılında Barselona, sanatsal etkinliklerin merkezi halindedir ve Gaudi'nin kişiliğinin gelişiminde büyük etkisi olmuştur.

1372132424_antonigaudi.jpgGaudi, Fransız mimar Eugene Viollet-le-Duc ve İngiliz düşünür John Ruskin'den etkilenmiştir. Zaman içerisinde kendi estetiğini yaratan Gaudi, 19. yüzyılın baskın stillerinin önüne geçmeyi başarmıştır.

1890-1910 arasında sanatta yeni modernizm akımının adı. Sanatçılar eserlerini eseri saran çevre ile uyumlu hale getirmeye çalıştılar.

Gaudi'nin ilk önemli eseri Vicens ailesi için inşa ettiği Barselona'daki Casa Vicens isimli yazlık evdir. Daha sonra sanayici Eusebi Güell ile güçlü bir ilişki kuran Gaudi, bu aile için yaptığı eserlerle tüm Barselona'da adını duyurmuştur. Bu eserler Güell Pavilyonu, Güell Sarayı, Güell Mahzeni, Colonia Güell Türbesi ve Güell Parkı’dır.

Diğer önemli eserleri arasında Teresano Koleji, kendisine yılın binası ödülünü kazandıran Celvet Evi, Bellesgurad Villası, La Pedrera adıyla bilinen Casa Milà ve Battlo Evi bulunur.

Gaudi, 1882’de Francesc de Paula Villar y Lozano tarafından yapımına başlanan bu kiliseyi tamamlama işini 1883’de üzerine almıştır. Zamanla başka tüm işlerinden sıyrılan Gaudi, 1908'den 1926'daki ölümüne kadar sadece La Sagrada Familia ile uğraşmıştır. Gaudi'nin amacı; tüm mimari bilgisini karmaşık semboller sistemi ve inancın gizemlerine ilişkin görsel açıklamalarla birleştirerek bir 20. yüzyıl katedrali yaratmaktı. Bu nedenle stüdyosunu da inşaata taşıdı ve hayatını bu esere adadı.

Gaudi, La Sagrada Familia'yı bitiremeden 7 Temmuz 1926'da 74 yaşındayken bir trafik kazasında hayatını kaybetti ve La Sagrada Familia'ya gömüldü.

Gaudí’nin eserlerinin sekiz tanesi UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alır. Park Güell, Palau Güell ve Casa Milà 1984’te, La Sagrada Familia’nın “İsa’nın Doğuşu” cephesi ile yeraltı türbesi, Casa Vicesn, Casa Battlo ve Colonia Güell Türbesi 2005’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.