İnternet

Google'dan burs alan ilk Türk engelli!

Muratcan Çiçek, Google'dan burs alan ilk Türk engelli oldu. Muratcan Çiçek'in hikayesini oldukça ilginç.

Google'dan burs alan ilk Türk engelli!

İnternet ve teknoloji devi Google'ın dikkatini çeken 24 yaşındaki engelli Muratcan Çiçek, Google'dan burs alan ilk Türk engelli olarak tarihe geçti. 

2000 yılında Türkiye'de kurulan ve uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan YGA (Young Guru Academy) ile birlikte çalışan Muratcan, doğum sırasında geçirdiği beyin felci nedeni ile tekerlikli sandalyeyle yaşıyor.

Muratcan Çiçek bu büyük başarısı ile ilgili;

"Bugün burada Google'a projemizi de anlatma fırsatı bulduk. Bizi bu kadar dinleyeceklerini beklemiyordum. Engelliler için yaptığım projeleri anlattım. Engelliler için yeni bir yazılım geliştiriyoruz. Bu yazılım sayesinde fiziksel engeli ne olursa olsun, herkes bilgisayar ve cep telefonu kullanabilecek. Eylül ayında bunu piyasaya çıkarmayı planlıyoruz. Google'la da bu konuda iletişimde kalmak için anlaştık.

Bu yalnızca benim hikayem de değil. Annem de hep yanımdaydı. YGA da hep yanımdaydı. Okulum, hocalarım...Buraya evet beni davet ettiler ama bu aslında çok kalabalık bir ailenin ortak başarısı.

1500543887_muratcan-cicek.jpg

Bugün burada yaklaşık 20 engelli öğrenci ve 20 farklı hikaye vardı. Bazıları dünyanın en iyi okullarında okuyor. Yani aslında kim olursak olalım engellilerin kolay bir hayatı var diyemeyiz. Ama önemli olan bu engeli bir moral bozukluğuna dönüştürmemek. Ben de çok hayal kırıklıkları yaşadım. Kendimi yorgun hissettim ama devam ettim. Bir yerden umut kesildiği zaman başka yerden denedim. Bugüne şükrettim ama yarın daha güzel olacak. Hep daha ilerisi için uğraştım. Sadece kendim için değil başkaları için de bir şeyler yapabilmeyi umdum.

Bugün benim burada olmam Türkiye'deki herhangi bir bireyin de böyle başarıları yapabilecek olmasını kanıt. Umarım diğer arkadaşlar da benim hikayem sonrası umutlanarak daha fazlasını başaracaklar. Birileri kendini orada yalnız hissediyor olabilir ama bu yalnızca o an için geçerli. Eğer pes etmezseniz her şey daha iyi olacaktır." dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.