İnternet

Google'dan büyük temizlik!

Google, çöplüğe çeviren milyonlarca spam sitesini arama motorundan temizledi.


Google, çoğunlukla spam sitesi olarak kullanılan .co.cc uzantılı siteleri arama motorundan temizledi.

Google' ın bu siteleri silmesinin nedeni olarak, .co.cc uzantılı sitelerin çoğunlukla spam olması ve 11 milyondan fazla olmasını gösterdi. Bu tip sitelerin Google' da yer almasına gerek olmadığını söyledi.

Koreli bir şirketin bağımsız olarak ortaya çıkardığı  ve http://co.cc adresinde bulunan 'freehost' şeklinde bir domain. 

Google' ın mühendislerinden biri olan Matt Cutts, yaptığı açıklamada; düşük kalitede ve spam içerikli bir freehost gördükleri takirde bu kayıtları sileceklerini belirtti. 

.co.cc, .org ve .uk gibi 2 milyondan fazla alan adı bulunan uzantılardan çok daha büyük bir uzantı olarak dikkat çekiyor. Bu uzantılara ait 11.383.736 alan adı kaydı ve 6 milyon kullanıcısı olduğu söyleniyor.

Google daha önce de Polonya' lı bir alan adı uzantısını da aynı şekilde temizlemişti. Daha iyi arama sonuçları ve kullanıcının güvenliği için çalışmalar hala devam ediyor. Tabiki bu iş sadece uzantıları engellemekle olmuyor. Hala bir çok site .com olmasına rağmen spam içerik yayınlayıp Google' da üst sıralarda çıkabiliyor.

Umarız kısa zamanda Google spam ile baş etmeyi başarır ve kalite içerik sunan siteler ön planda kalır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.