İnternet

Google'dan Maria Sibylla Merian'a özel Doodle

Google, doğa ve bilim ilüstratörü, tabiat araştırmacısı ve natürist Alman Maria Sibylla Merian için Doodle yayınladı.

Google'dan Maria Sibylla Merian'a özel Doodle

Bildiğiniz gibi Google, özel günlerde anasayfasında özel güne göre tasarlanmış Doodle'lar hazırlıyor. Google bugünde bir Doodle yayınladı ve bu Doodle dünyaca ünlü doğa ve bilim ilüstratörü, tabiat araştırmacısı ve natürist Alman Maria Sibylla Merian için oldu.

Maria Sibylla Merian'ın doğum günü için hazırlanan Doodle'ın tasarımı Merian'ın çizimlerinden esinlenerek hazırlandı.  Ayrıca tasarımda Merian'ın meşhur kelebek çizimleri de kullanıldı.

1364878121_mariasibyllamerians366thbirthday-1256008-hp.jpg

Maria Sibylla Merian kimdir?

2 Nisan 1647 - 13 Ocak 1717 tarihleri arasında yaşamış olan Maria Sibylla Merian, bitki ve böcekleri detaylı bir şekilde inceleyerek resimler yapmış bir doğa bilimci ve bilimsel illüstratördür.

1364878143_maria-sibylla-merian-540x540.jpg

Almanya'nın Frankfurt şehrinde dünyaya gelen Maria Sibylla Merian, botanik ressam olarak çalışmıştır. 1675,1677 ve 1680 yıllarında bitki gravürlerinden oluşan üç koleksiyon yayınlamıştır. Böceklerle yaptığı çalışmalardan sonra kendine sakladığı örnekleri incelemiş ve böceklerin yumurta, larva, pupa ve yetişkinlik evrelerini yani metamorfozlarını gösteren çizimler yapmıştır. Merian, 186 böcek türünün yaşam döngüsünü tanımlamıştır. Bu tanımların entomoloji yani böcek bilimine katkısı büyüktür.

Maria Sibylla Merian'in eseri Der Raupen wunderbare Verwandlung und sonderbare Blumennahrung - Tırtılın İnanılmaz Dönüşümü ve Garip Besin Btkileri yüksek sosyete tarafından beğenilse de ana dil olarak sadece Latinceyi benimseyen bilim çevrelerince pek kabul görmemiştir.

Merian, gözlemlediği böceklerin yaşam döngülerini de detaylı bir şekilde incelemiştir. Tırtılın kelebeğe nasıl dönüştüğünü ve dönüşümü esnasında yediği farklı besinleri kayıt altına almıştır.

Merian'in bitki, kurbağa, yılan, örümcek ve iguana gibi tropik hayvan çizimleri bugün dünyanın dört bir tarafındaki amatörler tarafından toplanmaktadır.

Almancası Vogelspinne olan kuş örümceğinin Maria Sibylla Merian tarafından tanımlandığı kabul edilmektedir. Surinam'da çizimler yaptığı esnada büyük bir örümceğin bir kuşu yakaladığını gören Merian bunu gravürlerine ekler. Aynı gravürde ve devamındaki metinde Merian, asker ve yaprak yiyen karıncaları da tanımlamıştır.

Merian'in ölümünden çok kısa süre sonra eserleri Amsterdam'da Büyük Petro tarafından görülmüş ve büyük bölümü St. Petersburg'da bulunan akademik koleksiyonlara eklenmiştir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.