İnternet

Google'dan yeni bir başlangıç!

Google kullanıcı gizliliği verdiği önemi tekrarladıklarını belirten bir politika izliyor.

Google'dan yeni bir başlangıç!

Google geçtiğimiz günlerde yeni bir başlangıç yaparak, Avrupalı veri düzenleyici kurumların erteleme taleplerine rağmen yeni poltikasını yani kullanıcıların gizliliğini hayata geçirdi.

Google'ın bu kararı almasından önce bir takım Avrupa'lı veri düzenleyici firmaları Avrupa veri koruma kurallarını ihlal ettiğini düşünerek Google'dan bu kararı ertelemesini talep etmişti.

27 Şubat tarihinde Fransız bir veri düzenleyicisi CNIL isimli firma, Google'un CEO'su Larry Page'e mektup göndererek Avrupa'daki kuralların ihlal edildiğini belirten bir yazı yazdı. Şartlara uyum sağlanmadığını belirttiği mektupta Google'a uyarıda bulundu.Fransız şirketin yaptığı dün resmi açıklamaya göre Google'a kuralların ihlal edilmesinden ötürü dava açtığını belirtti. Açılan davaya ve Google'e CNIL'den gelen mektuplara karşılık olarak Google;

Son bir ay içinde birçok defa CNIL yetkililerine sormak istedikleri konular hakkında bilgilendirme yapma teklifinde bulunduk ve bu teklif devam ediyor... Kullanıcılarımızı kapsamlı bir şekilde bilgilendirirken, politikalarımızı, “güncelleyerek ve sadeleştirerek” Working Party şartlarıyla uyumlu hale getirdiğimize inanıyoruz” dedi.Peki Google'ın bu politikası nedir ve ne getirecek?

Bugünden itibaren Google yeni aldığı karar ile internet sitelerinden elde ettiği bilgilerle çok daha geniş kapsamlı kullanıcı profilleri elde edebilecek. Youtube'da izlenilen videodan arama motoruna yaptığınız bir aramaya kadar, Google kullanıcılarınm eğilimlerini daha iyi takip ederek en çok tıklanacak reklamları sayfalarına yerleştirecek.

Google girdiği bu hizmetin tekrar geri adım atılarak geri alınamayacağını belirtti, bunu kullanmak istemeyen kullanıcıların profilinin kapatılmasını talep etmelerini istedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.