İnternet

Google'ın balonlu interneti gökyüzünde! Video

Google, kesintisiz ve her yerde küresel internet ağı kurmak için önemli bir adım attı.


Teknolojinin gelişmesi ile bilgisayarlar ve akıllı telefonlar yaygınlaştı. Bu cihazların tabii ki de internetsiz anlamı olmadığı için internette yaygınlaştı. Ancak her yerde internet o kadar yaygın değil veya bazı ülkeler internete önem vermiyor.

Bu duruma çare bulan Google, gelişmekte olan ülkelere, kablosuz bağlantı taşıyan balonlar aracılığı ile internet dağıtmayı amaçladığını sizlere daha önce duyurmuştuk. Dev arama şirketi, proje kapsamında yüksek irtifada gezinen ve içerisinde yüzlerce mil çapa internet dağıtabilecek sunucular barındıran balonlar üretti ve ilk balonları Yeni Zelanda'da gökyüzüne bıraktı.

1371302057_bal2-520x345.jpg

Google bu proje ile bütün dünyaya interneti yaymak için harekete geçti. Gökyüzüne bırakılan balonlar şimdilik test amaçlı. Bu proje ile teknoloji ve yazılım devi Google, kesintisiz ve her yerde küresel internet ağı kurmak için önemli bir adım atmış oldu.

1371302079_bal1-520x289.jpg

Google’ın hayata geçirdiği Loon Projesi test amaçlı olarak Yeni Zelanda'nın güneyinden gökyüzüne 30 adet balon bırakıldı. Bu balonlar, radyo anteni, bilgisayar, yükseklik kontrol sistemi ve güneş panelleri gibi gereçlerle yüklü. Amaç, balonlar sayesinde dünyanın her yerinde internete erişimi sağlamak. Google yetkililerine göre yaklaşık 4 milyar 800 milyon insanın interneti yok. Bu sistemle evlerinde interneti olmayanların sadece bir anten bulundurmaları yeterli olacak.

1371302091_inter-520x283.jpg

Yeryüzünden 20 kilometre yükseklikte uçacak olan balonlar, 100 gün boyunca 40 kilometre çapında bir alanda internet bağlantısı sağlayacak. Bakalım Google’ın projesi başarılı olacak mı?Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.