İnternet

Google'ın bugünkü Doodle'ı Leonhard Euler için oldu

Google, İsviçreli matematikçi ve fizikçi Leonhard Euler için Doodle hazırladı.

Google'ın bugünkü Doodle'ı Leonhard Euler için oldu

Google bugünde farklı bir Doodle ile ana sayfa da karşımıza çıktı. Google'ın Doodle'ı İsviçreli matematikçi ve fizikçi Leonhard Euler için oldu.  Google hazırladığı Doodle tasarımında hareketli bir resim kullandı.

1366002018_30022760753.jpg

Peki Leonhard Euler, kimdir

İsviçreli matematikçi ve fizikçi Leonhard Euler, İsviçre Basel'de, 15 Nisan 1707 yılında doğdu, 18 Eylül 1783 tarihinde Rusya Petersburg'da öldü.

18. yüzyıl'ın en önemli ve tüm zamanların önde gelen matematikçilerinden biri kabul edilmektedir. En üretken matematikçilerden biri olarak çalışmalarının bütünü 70 cildi aşmaktadır. Euler pek çok yeni kavram geliştirmiş, basit aritmetikten sayılar teorisi ve topolojiye kadar farklı alanlarda uzun süre kabul gören birçok teorem ispatlamıştır. Bu çalışmaları esnasında, günümüzde kullanılan modern matematik terminolojisinin yaratıcısı olmuş fonksiyon kavramı ve onun yazımını tanımlamıştır (yaptığı bu çalışma için verilebilecek örneklerden bazıları trigonometrik fonksiyonlar için yaptığı sin, cos ve tan tanımlamalarıdır).

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.