Google, 1996'da başladı ancak ilk başlarken adı Google değildi. Şirket, hem Sergey Brin, hem de Larry Page tarafından formüle edilen ve o anda hem Stanford Doktora öğrencisi olan bir fikirle ortaya çıkmıştı. BackRub, web sayfalarını kaç tane diğer web sayfasına bağladıklarına göre derecelendiren devrim niteliğindeki bir arama motoru ile birlikte geldi. Bu süreç, PageRank adını verdikleri bir süreçti.

Page ve Brin yakında arama motorunun adını BackRub'dan Google'a değiştirdi. BackRub adı uzun sürmedi. Hemen bir "googol" adı verildi. Bu kelimeyle oynayan Stanford yurt odalarının ilk ofislerini oluşturan Page ve Brin, yeni doğan arama motoru ve şirketi için biraz dostça olan Google adını seçti.

İlk Google sunucusu, Lego'dan yapılan özel bir yapıda oluşturuldu. Sunucu Stanford kampüsünde yer aldı ve web adresi başlangıçta google.stanford.edu idi. Ancak, Brin ve Sayfa, Google.com alan adını 15 Eylül 1997'de kaydettirdiler.

Sonunda, Google Stanford'un bant genişliğinden çok fazla boşaldı ve BT departmanı arama motorunu başlattı. Page ve Brin, yeni şirketlerini gelecekteki Google çalışanları ve YouTube başkanı Susan Wojcicki'nin garajına ​​taşındılar.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.